Opublikowany przez: MNONKA 2010-05-01 13:02:19
Mowa ulega dalszemu udoskonaleniu. Dziecko miedzy drugim, a trzecim rokiem życia powinno zacząć budować zdania. Początkowo zdania proste, złożone z dwóch, trzech wyrazów, stopniowo przechodząc w dłuższe. W wypowiedziach używa już rzeczowników, czasowników, przymiotników, liczebników, przyimków, spójników, zaimków, przysłówków. Posługuje się zdaniem oznajmującym, rozkazującym, pytającym, wykrzyknikowym.
Dziecko nie potrafi wymawiać poprawnie wszystkich głosek, ale zna już wszystkie samogłoski ustne i nosowe. Narządy mowy nie są jednak jeszcze zbyt sprawne, dlatego głoski trudniejsze zastępuje łatwiejszymi. Samogłoski mogą być jeszcze wymawiane niewłaściwie. W tym okresie wypowiada już prawidłowo spółgłoski wargowe: p, b, m, zmiękczone: pi, bi, mi, wargowo zębowo-zębowe: f, fi, w, wi, tylnojęzykowe: k, g, h, przedniojęzykowo-zębowe: t, d, n, przedniojęzykowo-dziąsłowe: l. Pod koniec tego okresu pojawiają się: s, z, c, dz, które wcześniej były zastępowane przez ś, ź, ć, dź.
Bardzo ważną cechą tego okresu jest to, że dziecko wie jak dana głoska powinna być wymawiana, choć realizuje ją niepoprawnie. Mowa dziecka staje się zrozumiała już nie tylko dla rodziców, ale również dla najbliższego otoczenia.
Najwięcej nowych słów dziecko przyswaja sobie w 2-3 roku życia. Jest to okres przełomowy w rozwoju mowy, maluch przyswaja sobie w tym czasie podstawy systemu leksykalnego, fonetycznego i morfologicznego języka, jakim mówi jego otoczenie. W dalszych latach dziecko doskonali to czego się nauczył w „okresie zdania”.
„Przykłady wymowy dziecka 2-3 letniego (według L. Kaczmarka i P. Smoczyńskiego):
parasol – palas szafka – fafka, śafka
pisać – pisiać maszyna – sina
będzie – banzie rzeka – sieka, źaka”
trochę – tlofe brzydki – bitki
dużo – tusia, duźa czapka – ćapka
sukienka – sianka świecznik – fajecznik
sałata – siata ryba – liba
zupka – siupka ogórek - ogulak
Zdania: Tata banzie jadła. Mama miła lonki. Ja nie mam pelka.”
Mnonka
Bibliografia:
I. Styczek, „Logopedia”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe,
G. Demelowa „Elementy logopedii”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne 1979
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.