Ojcowie nie opiekują się dziećmi? Dane z Ministerstwa Rodziny wiele mówią - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ojcowie nie opiekują się dziećmi? Dane z Ministerstwa Rodziny wiele mówią

Ojcowie nie opiekują się dziećmi? Dane z Ministerstwa Rodziny wiele mówią

Autor zdjęcia/źródło: Designed by Freepik

Po narodzinach dziecka oboje rodzice mają prawo do płatnego urlopu. Jak wynika jednak z danych, ojcowie opiekujący się niemowlakami stanowią zdecydowaną mniejszość. Dlaczego tatusiowie tak rzadko korzystają z urlopów na dzieci?

Narodziny dziecka to wyjątkowa i niepowtarzalna chwila dla obojga rodziców. Okazuje się jednak, że niemal cały trud opieki nad dzieckiem w tym czasie spoczywa na barkach mam.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od stycznia do grudnia 2017 roku z urlopów na dzieci skorzystało 707,8 tys. osób, ale ojcowie stanowili niecałe 27 procent tej liczby.

Z urlopu po narodzinach dziecka skorzystało 188,7 tys. tatusiów, odpowiednio do 519,1 tys. mam. Panowie zdecydowanie częściej wybierali powrót do aktywności zawodowej, niż opiekę w domu nad nowo narodzonym potomstwem.

Jednak w niektórych rejonach kraju statystyki mogą bardziej zasmucać. Jak podaje portal Warmii i Mazur WM.pl, w Olsztynie w 2017 roku, z urlopu tacierzyńskiego skorzystało zaledwie 343 mężczyzn. To tylko 4,03 proc. w stosunku do liczby kobiet, które w tym samym czasie skorzystały w liczbie 8 507 z wypłaconych świadczeń (dane ZUS). Podobnie sytuacja wyglądała z urlopem macierzyńskim - w 2017 roku Olsztynie ZUS wypłacił go tylko 72 ojcom, a w tym samym czasie świadczenie otrzymywało ponad 8 tys. mam.

Jaki urlop przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Z okazji urodzenia dziecka oboje rodzice mogą skorzystać z dwóch rodzajów płatnego urlopu, czyli urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Od razu po narodzinach dziecka ojciec może wziąć także dwa dni płatnego urlopu okolicznościowego. Tacie na etacie przysługuje również urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni. Należy go wykorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Urlop macierzyński jest obowiązkowy. Może być wykorzystany przez oboje rodziców, jednak pierwsze 14 tygodni przysługuje wyłącznie matce. Pozostałymi 6 tygodniami rodzicie mogą się podzielić. W okresie od stycznia do grudnia 2017 roku z podstawowego urlopu skorzystało 395,6 tys. osób – z czego 96 procent stanowiły kobiety, a mężczyźni jedynie 3,6 procenta. Z urlopu rodzicielskiego natomiast skorzystało 406,6 tys. osób, gdzie mężczyźni stanowili nieco ponad 1 procent.

Z danych jednoznacznie wynika, że niestety mimo równouprawnienia, nadal to głównie mamy zostają w domu po narodzinach dziecka.

Jak opieka nad dzieckiem wyglądała w Waszym domu? Podzielcie się przemyśleniami!

Zapraszamy do dyskusji na specjalnym wątku w naszym forum Czy tatusiowie chcą się opiekować dziećmi?

Swoje doświadczenia można też opisać w komentarzach pod artykułem {#lang_emotions_smile}