Odpust nie stanowi jakiegoś zabezpieczenia, lecz jest otwarciem się na łaskę Bożą.
Trochę ostatnio pytań w temacie odpustowym. Wobec czego kilka słów o odpustach.
Kościół naucza, że człowiek popełniając grzech zaciąga winę oraz karę. Za grzechy śmiertelne należy się kara wieczna, za powszednie - doczesna, czyli ograniczona w czasie.
Bóg daruje człowiekowi winę oraz karę wieczną w godnie przeżytym sakramencie pokuty i pojednania. Pozostaje jednak kara doczesna. Jej odpokutowanie dokonuje się albo na tym świecie poprzez należyte spełnienie tzw. pokuty nadanej przez spowiednika, albo po śmierci przez karę oczyszczającą w czyśćcu.
Odpust jest darowaniem kary doczesnej.
Darowanie kar doczesnych jest odwołaniem się do nieskończonych zasług Chrystusa, Maryi, świętych czczonych publicznie oraz naszych zmarłych.
Odpust może zyskać każdy katolik po wypełnieniu pewnych warunków.
Można go zyskać dla siebie i dla zmarłych.
Darowanie kar może być całkowite, czyli pełne (tj. darowanie wszystkich kar doczesnych, na jakie zasłużył człowiek). Nazywa się to odpustem zupełnym.
Zyskując odpust zupełny człowiek unika kar czyśćcowych.Może być tez darowana część kar - wówczas mówimy o odpuście cząstkowym.
Odpust zupełny można zyskać tylko jeden raz w ciągu dnia, cząstkowy - wiele razy dziennie.
Dla uzyskania odpustu zupełnego trzeba spełnić warunki:
1.
sakramentalna spowiedźPo jednej spowiedzi można uzyskiwać odpusty przez dłuższy czas (np. przez miesiąc), nie jest wymagana ponowna spowiedź.
2
. wymagana jest wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego
Człowiek nie może u siebie tolerować złych przyzwyczajeń, trwać dobrowolnie w jakimś nałogu. Jest to trudny warunek. Jeżeli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, wierny zyskuje tylko odpust cząstkowy.
3.
Komunia eucharystycznaWskazane jest, aby przyjęcie Komunii świętej nastapiło w dniu, w którym spełniamy konieczne wymagane praktyki celem zyskania odpustu.
4.
modlitwa w intencjach Ojca świętegoNp. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo. Można odmówić inną modlitwę. Modlitwa w intencjach Ojca świętego jest świadectwem komunii z Kościołem.