Odmrożenia - pierwsza pomoc jest w tym przypadku natychmiastowa. Takie uszkodzenia skóry, które powstały w wyniku działania na nią niskiej temperatury to stan, w którym dochodzi do zamarznięcia niektórych tkanek organizmu i wytworzenia się w ich obrębie kryształków lodu, trwale uszkadzających mniejsze naczynia krwionośne. Nagromadzenie szczątków uszkodzonych tkanek prowadzi do nieprawidłowego krążenia krwi, a to skutkuje obumieraniem komórek wskutek niedotlenienia. Zatem czujemy chłłód, a czasem nawet także przeszywający ból. Na szczęście wiemy jak sobie w takich przypadkach radzić!
Ciężkość odmrożenia określa się w czterech stopniach:
Na szczęście w naszym przypadku mamy zwykle do czynienia jedynie z pierwszym stopniem odmrożenia, co nie oznacza jednak, że możemy je ignorować. Szczególnie u dzieci problem może wiązać się z wieloma powikłaniami. Zatem do odmrożeń wogóle nie powinno się dopuszczać, ale jak sobie z nimi radzić? W lżejszych przypadkach niska temperatura, wiatr i duża wilgotność powietrza, mogą spowodować odmroziny i wówczas narażone na zimno części ciała stają się czerwone, bolesne i obrzęknięte. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są skóra oraz mięśnie dłoni i stóp, oraz uszy, nos i policzki.
Odmrożenia są bardzo trudne w leczeniu. Dlatego też, jeśli musimy przebywać na powietrzu w czasie dużego mrozu - zwłaszcza, gdy towarzyszy mu silny i porywisty wiatr - pamiętajmy o kilku prostych zasadach:
Szczególnie należy uważać, jeśli cierpi się na niektóre choroby przewlekłe. Wiele z nich zwiększa podatność organizmu na uszkodzenia ciała spowodowane zimnem. Są to niedokrwistość, alkoholizm, miażdżyca tętnic, choroba wieńcowa, niewydolność krążenia oraz cukrzyca.
SPRAWDŻ DOMOWE SPOSOBY NA ODMROŻENIA >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.