Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-07-29 10:28:48
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Przed wyjazdem na obóz lub kolonie, warto porozmawiać z dzieckiem o tym, jak można zarazić się wszami i czego unikać. W ten sposób chociaż trochę zminimalizujemy ryzyko zarażenia się wszawicą, która po powrocie może stać się niezwykle uciążliwym problemem.
Wszy to pasożyty, które chętnie bytują na ludzkie głowie, żywiąc się naszą krwią. Dorosłe wszy mają kolor beżowo-brązowy, ale mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze dostosowując się do odcienia włosów nosiciela, przez co jeszcze trudniej jest je wykryć. Cykl wykluwania się wesz wynosi około tygodnia, dlatego wszelkie zabiegi pomagające je usunąć należy wykonać w odstępach czasu. Choroba spowodowana wszami to wszawica, a jej główne objawy to swędzenie, zaczerwienienie skóry głowy oraz powstawanie ranek pod wpływem drapania.
Zarażenie wszami może nastąpić zarówno przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak i poprzez kontakt z osobistymi przedmiotami.
Przykłady to wspólne korzystanie z łóżka, ubrań, ręczników, grzebienia do włosów, szczotki do włosów lub nakryć głowy. Choroba jest najpopularniejsza wśród dzieci i młodzieży, która często zaraża się wszami na przykład podczas zabawy, w przedszkolach lub szkołach, czy właśnie wakacyjnych wyjazdów.
Wszami można się zarazić także poprzez kontakt z przedmiotami, które miały styczność z chorą osobą. Wszy mogą przeżyć na przedmiotach do 2 dni, dlatego też mogą zarażać poprzez bezpośredni kontakt z przedmiotami, takimi jak ubrania, pościel, ręczniki, szczotki do włosów i nakrycia głowy.
Jednym z najważniejszych sposobów uniknięcia zarażenia się wszami jest unikanie kontaktu z osobami, które już mają tę przypadłość. Wszy przenoszą się z osoby na osobę, więc ważne jest, aby unikać dzielenia z nimi ubrań, ręczników, szczotek do włosów i innych przedmiotów osobistych. To niezwykle ważne, aby dziecko przed wyjazdem na kolonie lub wiedziało, że nie należy się dzielić osobistymi przyborami.
Należy dbać o higienę osobistą i regularnie myć włosy oraz w przypadku dzieci i pojawienia się wszy w otoczeniu (np. w innej grupie w przedszkolu) codziennie po powrocie dokładnie szczotkować włosy. Szczotkowanie włosów kilka razy dziennie może pomóc w zapobieganiu zarażeniu. Skuteczne bywa także wiązanie włosów gumką w przypadku długich włosów.
Jeśli nasze dziecko złapało wszawicę. Należy jak najszybciej ją leczyć, przy pomocy specjalnych szamponów i innych preparatów przeciw wszawicy, które zabijają wszy i gnidy. Wszawica bezwzględnie wymaga odpowiedniego leczenia specjalnymi preparatami na wszy dostępnymi w aptece. Pierwszym objawem zarażenia może być uporczywe swędzenie okolicy potylicznej, skroniowej i ciemieniowej, czyli tam gdzie najchętniej bytują te pasożyty, a w przypadku choroby jednego domownika niezwykle ważne jest, aby objąć leczeniem również pozostałych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.