Opublikowany przez: Monika C. 2020-01-28 16:24:07
Autor zdjęcia/źródło: Kalendarz szczepień 2020 @Pixabay
Program Szczepień Obowiązkowych na rok 2020 ogłosił (jak zawsze) w formie komunikatu Główny Inspektor Sanitarny, pod koniec ubiegłego roku. W roku 2020 nie wprowadzono żadnych zmian, jedynie zostały uszczegółowione niektóre z dotychczasowych zapisów. Dotyczą one:
w zalecanych szczepieniach przeciwko grypie: dodano, że może być ono realizowane poprze donosową atenuowaną szczepionkę przeciwko grypie sezonowej,
dawkę szczepienia podstawowego przeciwko odrze, śwince i różyczce należy podać w 13.-15. miesiącu życia dziecka – dotychczas był to 13. miesiąc życia,
dawkę uzupełniającą tego szczepienia należy dziecku podać:
w 6. roku życia u dzieci urodzonych od 01 stycznia 2015,
w 10 roku życia u dzieci urodzonych od 01 stycznia 2011 roku.
Fot. szczepienia.pzh.gov.pl
Odpowiemy na konkretnym przykładzie. Międzynarodowy zespół badawczy pod kier. Adama L. Cohena z WHO, badał w latach 2008-2016, wpływ szczepień przeciwko rotawirusom na częstotliwość hospitalizacji dzieci z powodu biegunki wywołanej rotawirusem. Okazuje się, że odsetek dzieci, u których stwierdzono infekcję spowodowaną rotawirusami zmniejszył się o 40%, w krajach w których wprowadzono obowiązkowe szczepienie niemowląt (szczepienia.pzh.gov.pl)
Wszystkie kraje europejskie posiadają program szczepień. Szczegółowych informacji na temat możesz zasięgnąć na stronie internetowej Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, za pomocą interaktywnego narzędzia, które umożliwia porównanie programów szczepień w różnych pastwach.
Kalendarz Szczepień to skrócona nazwa Programu Szczepień Ochronnych (PSO), który jest aktualizowany co roku przez Główny Inspektorat Sanitarny i publikowany w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Znajduje się w nim wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania. Oparty jest na danych dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych w kraju oraz możliwości finansowych państwa. Opracowuje go szerokie grono ekspertów, lekarzy, pediatrów, specjalistów chorób zakaźnych, zdrowia publicznego i epidemiologów, którzy tworzą Radę Sanitarno-Epidemiologiczną.
W szczególnych przypadkach można ustalić Indywidualny Program Szczepień. Powinni go układać lekarze z doświadczeniem z poradni konsultacyjnych ds. szczepień, a realizacja tak ułożonego kalendarza może się odbywać w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Ustalenie Indywidualnego Programu Szczepień możliwe nie jest możliwe na odległość.
Kalendarz szczepień, ustalony przez właściwe władze, ma za zadanie zapewnienie maksymalnej ochrony przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne, a w dłuższej perspektywie wyeliminowanie występowania niektórych chorób zakaźnych w społeczeństwie.
Z kalendarza szczepień na rok 2020 wynika, że obowiązkowe są szczepienia przeciwko:
gruźlicy, błonicy, krztuścowi, odrze, polio,różyczce, śwince, tężcowi WZW typu B, pneumokokom oraz Hib. Ponadto zaleca się szcepienia przeciwko: rotawirusom, grypie, meningokokom,HPV, WZW typu A oraz przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu (KZM).
Ze szczepieniami może się wiązać NOP, czyli Niepożądany Odczyn Poszczepienny. To z obawy przed nim stale rośnie liczba rodziców, którzy decydują się nie szczepić swoich dzieci. Jakie są objawy NOP? Jest to zaburzenie stanu zdrowia w ciągu 4 tygodni pod podania szczepionki. Najczęściej występującymi objawami są: gorączka, wysypka, trudności z oddychaniem, długi, trudny do utulenia płacz. Zaobserwowane objawy należy zgłosić lekarzowi, bo to on musi rozpoznać i potwierdzić NOP, oraz zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wystąpienie większej ilości NOP w tym samym czasie, po zastosowaniu preparatu z tej samej serii może być podstawą do zaprzestania podawania szczepionki.
Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
>>> Czytaj też:Krztusiec – ta choroba powraca! Objawy, powikłania, leczenie
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.