Obowiązkowe lekcje szachów w szkole od 2017r! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Obowiązkowe lekcje szachów w szkole od 2017r!

Obowiązkowe lekcje szachów w szkole od 2017r!

Autor zdjęcia/źródło: Ważna decyzja dla przyszłości szachów@flikr.com/Chris Reed

Od 1 września 2017 roku szachy maja trafić do edukacji wczesnoszkolnej i będą odbywać się w każdej szkole podstawowej. Tak zapowiedziała minister edukacji narodowej, Anna Zalewska. Polski Związek Szachowy we współpracy z wojewódzkimi związkami szachowymi i władzami lokalnymi od roku 2012 prowadzi projekt „Edukacja przez szachy w szkole”.

Zdaniem PZSzach, wprowadzenie tej gry do edukacji  jest pożądanym kierunkiem w jej rozwoju.
Projekt jest odpowiedzią na uchwałę Parlamentu Europejskiego, która powstała w 2012 roku.  Zdaniem Parlamentu gra w szachy niesie za sobą wiele pozytywnych przesłanek.  Kształtuje ona przede wszystkim zdolność analitycznego myślenia, rozwija zmysł twórczy, pamięć i intuicję, a także poprawia koncentrację oraz buduje determinację i wytrwałość. Jak  zaobserwowano, szachiści uczą się szybciej i osiągają wyższe oceny. Dalej idąc, szachy, jako gra dostępna dla każdej grupy społecznej może przyczynić się do integracji społecznej, a także zmniejszyć poziom dyskryminacji, przestępczości i różnych uzależnień.

Szachy rozwijają i ćwiczą

Do projektu „Edukacja przez szachy w szkole” może przystąpić każda szkoła podstawowa, która przeznaczy w tygodniu przynajmniej jedną lekcję na szachy prowadzone przez przeszkolonego w tym kierunku nauczyciela. Kursy dla nauczycieli prowadzone przez związek obejmują 72 godziny szkolenia. Polski Związek Szachowy uruchomił stronę internetową programu www.szachywszkole.pl. Można na niej znaleźć informacje niezbędne do zgłoszenia szkoły lub samorządu do programu. Głównym celem projektu jest wsparcie edukacji matematycznej w edukacji wczesnoszkolnej. Gra  w szachy rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy stron świata, kierunków lewo – prawo oraz  określania odległości między przedmiotami. Jest to lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce, fizyce, nawet technice i geografii. Amerykański neurolog prof. Howard Gardner twórca „teorii inteligencji wielorakich” dwie spośród nich -  matematyczno-logiczną i przestrzenną uzasadnia właśnie przykładami szachowymi.

Szachy budują psychikę

Bardzo ważny jest wpływ szachów na psychikę dzieci. Gra uczy odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji, a także skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji. Dziecko, które gra w szachy uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację i uczy się szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji, gdzie nie ma miejsca na brutalność, wyzwiska i wulgaryzmy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Minister edukacji zapowiada ważne zmiany!>>

Wracamy do starego! Czy nowy system edukacji nie zdał egzaminu?>>

 






Najnowsze komentarze

  • 37.248.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Ciekawe czy można mieszać w 2 klasie z przedmiotu szachy
  • 185.139.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Witam serdecznie. Moje pytanie brzmi- czy nauka przez szachy w szkole jest obowiązkowa czy dziecko nie musi uczęszczać na takie zajęcia?