Opublikowany przez: Kasia P. Źródło artykułu: Objawy porodu przedwczesnego 2015-03-20 11:34:27
Termin porodu wyliczamy na podstawie daty ostatniej miesiączki. Do pierwszego dnia dodajemy 7 dni i odejmujemy 3 miesiące. Termin porodu wyliczony tą metodą powinien zgadzać się z terminem wyliczonym podczas usg z wielkością płodu. Dowiedz się jakie są objawy porodu przedwczesnego!
Jaki termin porodu uznaje się za wczesny?
Porodem przedwczesnym nazywamy porody ukończone między 22 a 37 tygodniem trwania ciąży lub dzieci urodzone o wadze 501- 2500 gramów są uważane za przedwcześnie urodzone.
Co objawy porodu przedwczesnego oznaczają dla ciała mamy? Czy jest się czym niepokoić? Jakie są zagrożenia wczesnego porodu?
Sposób prowadzenia porodu przedwczesnego ma bezpośredni wpływ na fizyczne i psychiczne zdrowie kobiety. Podstawowym warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne rozpoznanie tego porodu i umieszczenie kobiety ciężarnej w odpowiedniej placówce medycznej. Rządowy Program Opieki Prenatalnej stworzył trzypoziomowy system opieki położniczej i neonatologicznej we wszystkich szpitalach w Polsce. Program ten ściśle określa kompetencje poszczególnych poziomów i zasady ich współpracy w przekazywaniu i transporcie pacjentek, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce porodu przedwczesnego.
Jakie są czynniki zwiększające ryzyko takiego porodu?
Wyróżniamy 4 grupy czynników zwiększających ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego:
1.czynniki medyczne- przebyte porody przedwczesne, przebyte poronienia, martwe urodzenia, niewydolność szyjki macicy, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, ciąża bliźniacza, krwawienia, infekcje, wady w budowie macicy;
2.czynniki socjalno-ekonomiczne- trudne warunki życiowe, przeciążenie pracą, wiek matki, palenie tytoniu, narkomania, alkoholizm, brak lub niedostateczna opieka przedporodowa, urazy, wielorodność;
3.czynniki środowiskowe- promieniowania różnego rodzaju, wibracje, hałas, skażenie środowiska;
4.czynniki psychogenne- różne wydarzenia życiowe, sytuacje konfliktowe, stresowe.
Im większa liczba czynników wpływa jednocześnie na ciężarną i płód, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia porodem przedwczesnym. Wnikliwa obserwacja wczesnych objawów, przewidywanie porodu ma ogromne znaczenie we wczesnym leczeniu oraz zapobieganiu takiemu porodowi przez zastosowanie środków profilaktycznych, zmianę trybu życia, leczenie schorzeń wpływających na wczesny poród i edukację dotyczącą znajomości czynników mogących prowadzić do zagrożenia.
Jakie są objawy porodu przedwczesnego?
Poród przedwczesny rozpoznaje się na podstawie regularnych skurczów macicy o częstotliwości co najmniej 4 skurcze na 20 minut, które powodują skracanie szyjki macicy rozwieranie się kanału lub odpłynięcie płynu owodniowego.
Jak zareagować w tak zaskakującej sytuacji? Jak reagować na objawy porodu przedwczesnego?
Jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Tylko personel medyczny oceni szyjkę macicy, rozpozna zmiany. Przeprowadzi dodatkowe badania takie jak USG, KTG, badanie ogólne moczu, morfologia krwi, CRP i posiew wydzieliny szyjkowej. Analiza tych badań ma istotny wpływ na szybkie podjęcie leczenia, które prowadzi do zredukowania do minimum umieralności i zachorowalności okołoporodowej noworodków oraz długotrwałych skutków wcześniactwa.
Jak pielęgnować wcześniaka?
Wcześniak po porodzie jest objęty szczególną opieką personelu medycznego, często oddziału intensywnej terapii noworodka, wspomaganą specjalistycznym sprzętem w zależności od stanu dziecka. Podczas wczesnych etapów intensywnej opieki wymagane są czynności ze strony profesjonalistów, lecz gdy tylko potrzeby medyczne staną się mniej intensywne, można nauczyć rodziców współuczestniczenia w opiece. Personel oddziału noworodków aktywnie wspomaga rodziców przez uczenie i określanie umiejętności rodzicielskich oraz dostarczanie odpowiednich informacji, żeby pomóc rodzicom w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących opieki nad ich wcześniakiem.
Rodzice XXI wieku są rodzicami świadomymi zagrożeń. Użyją wszelkich starań i dotrą do wszystkich możliwych środków, aby zapobiec urodzeniu się dziecka chorego lub niepełnosprawnego. Dla nich ciąża i narodziny dziecka są czynem zaplanowanym, przemyślanym, a nie przypadkiem czy zbiegiem okoliczności. Nie dopuszczają żadnych niepowodzeń, a wręcz domagają się, aby wszystko było idealne. Dzięki nowym metodom diagnostycznym, mogą aktywnie uczestniczyć w procesie leczenia.
Znacie już objawy porodu przedwczesnego i naszą Panią położną Iwonę Kaczyńską. Zapraszamy na spotkanie z Panią Iwoną podczas naszych warsztatów dla kobiet w ciąży już 18-go kwietnia w Olsztynie!
Co? Przygoda z macierzyństwem
Kiedy? 18-go kwietnia
Gdzie? Olsztyn - ul. Dąbrowszczaków 3 (Kamienica Naujacka MOK)
Zobacz dojazd:
Planujesz wziąć udział w warsztatach?
Świetnie! Serdecznie zapraszamy!
Za wywiad dziękujemy Pani
Iwonie Kaczyńskiej
Jestem położną. W zawodzie położnej pracuję od 1990 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w trzech olsztyńskich szpitalach na sali porodowej i oddziałach: położniczym, noworodkowym i ginekologicznym. Pracowałam również w Poradni "K". Jestem też szczęśliwą mamą Marcina i Oli oraz spełnioną żoną od ponad 20 lat. Zajmowałam się kobietami na każdym etapie ich życia oraz noworodkami. Zawsze służyłam radą i pomocą. W ciągu tych lat podnosiłam także swoje kwalifikacje i poszerzałam wiedzę. Uzyskałam dyplom specjalisty pielęgniarstwa położniczego oraz tytuł magistra położnictwa, kończąc Gdański Uniwersytet Medyczny. Na studiach podyplomowych ukończyłam Zarządzanie i Marketing w Służbie Zdrowia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.