Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-12-12 11:24:00
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi od 300-420 mg (320 mg dla kobiet i 420 dla mężczyzn). Jednak zwiększa się w ciąży, podczas karmienia piersią lub w sytuacjach stresowych. Kiedy dostarczamy magnezu w odpowiednich ilościach, wówczas prawidłowy jego wynik w badaniu krwi powinien wynosić 0,65-1,25 mmol/l.
Warto mieć jednak na względzie, iż badanie poziomu magnezu w osoczu nie jest do końca wiarygodne. Nie pokaże nam bowiem dokładnie stężenia tego pierwiastka w tkankach. Dobrym wskaźnikiem może być tutaj badanie dobowego wydalania z moczem po doustnym obciążeniu magnezem. Dzięki niemu dowiemy się np. ile magnezu jest wydalane przez nerki, co jest istotną wskazówką dla lekarza w ocenie naszego zdrowia.
Utrzymanie właściwego poziomu magnezu w organizmie jest bardzo ważne, gdyż jest on kofaktorem wielu przemian zachodzących w ciele. Bierze np. udział w hydroksylacji witaminy D czy też homeostazie wapnia. Jednak wiele schorzeń może zaburzać homeostazę magnezu w przestrzeni międzykomórkowej, jak i w przestrzeni śródnaczyniowej, w związku z czym konieczna jest wówczas zwiększona suplementacja tego pierwiastka. Do procesów, które wpływają na obniżenie poziomu magnezu w ustroju zalicza się, m.in. długotrwałe biegunki, występowanie przetok jelitowych, choroby układu pokarmowego np. zespół złego wchłaniania przez jelita, stosowanie leków moczopędnych, leków przeczyszczających, inhibitorów pompy proteinowej, nadmierne pocenie się oraz przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek. O innych ważnych przyczynach wpływających na deficyt magnezu możesz przeczytać tutaj: https://www.magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/czynniki-wplywajace-na-magnezu.
Niedobór magnezu powoduje szereg niekorzystnych dla zdrowia skutków takich jak zbyt wysokie ciśnienie, miażdżyca czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Dlatego wszelkie, nawet niewielkie objawy niedoboru magnezu, typu drżenie powiek czy nadmierna drażliwość, powinny być konsultowane z lekarzem lub dietetykiem, w celu zapobieżenia dalszym deficytom tego pierwiastka.
Magnez jest pierwiastkiem, który bierze udział w procesie powstawania neuroprzekaźników oraz neuromodulatorów. Utrzymuje również potencjał czynnościowy w komórkach nerwowych. W związku z tym, sprawny układ nerwowy nie może obejść się bez odpowiedniej dawki Mg. Kiedy zaczyna nam brakować magnezu, możemy odczuwać mrowienie wokół ust, drżenie powiek. Stajemy się bardziej nerwowi, pojawiają się nieznane dotąd lęki, fobie, a nawet depresja. Skutkiem deficytu Mg jest również bezsenność, zaburzenia snu czy nerwowe przebieranie nogami w trakcie snu. Zdarza się, że pojawia się również dławienie w klatce piersiowej, które bardzo często mylone jest z zawałem serca.
Skurcze łydek, mięśni dłoni czy stóp to charakterystyczne objawy niedoboru magnezu. Magnez odpowiada bowiem za relaksację mięśni. Na skutek nieprawidłowych skurczy może dojść do rozwoju zespołu jelita nadwrażliwego, które cechuje się naprzemiennymi biegunkami i zaparciami. Gdy skurcze dotyczą dróg żółciowych, wówczas może zaburzać to pracę pęcherzyka żółciowego. Skutki niedoboru magnezu to również szumy w uszach, zawroty głowy i trudne do wytłumaczenia zmęczenie.
Magnez bierze udział w produkcji protein znajdujących się w naszym organizmie. Do protein tych zalicza się m.in. przeciwciała, które chronią nas podczas ataku wirusów czy bakterii. Proteinami są też białe krwinki, które odpowiadają za sprawnie działający układ immunologiczny. Dlatego nie należy się dziwić, że niedobory magnezu skutkować będą zwiększoną podatnością na infekcje, jak również na różnego rodzaju stany zapalne np. zapalenie oskrzeli czy pęcherza moczowego.
Bez właściwego poziomu magnezu trudno mówić też o dobrej regeneracji organizmu. A to dlatego, że jednym z białek, w którego procesie bierze udział magnez, jest kolagen. A kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej, ścięgien, chrząstek oraz organicznych elementów układu kostnego. Gdy magnezu brakuje, następuje wówczas zużycie chrząstek, osłabienie ścięgien, dochodzi do osteoporozy na skutek braku wszystkich składników biorących udział w procesie przebudowy kości. Ze względu na brak kolagenu kości tracą swoją elastyczność, co powoduje, że zwiększone zostaje ryzyko złamań kości kończyn górnych czy np. szyjki kości udowej.
U osób, które mają niedobory magnezu, często stwierdza się zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz uszkodzenia narządów. Przede wszystkim dotyczy to zmian w błonie śluzowej żołądka, które mogą przyczyniać się do powstawania wrzodów. Ma miejsce również uszkodzenie wątroby, jak również uszkodzenie jelit (tu również, na skutek zmian w błonie śluzowej dochodzi do zwiększonej liczby stanów zapalnych). Kiedy więc spożywamy zbyt małą ilość magnezu, cierpimy na wzdęcia, słabsze trawienie, bóle jelit, biegunki lub zaparcia.
Magnez wpływa bezpośrednio na rozkurczenie mięśni i poszerzenie światła naczyń krwionośnych, dzięki któremu wartość ciśnienia tętniczego spada. Kiedy magnezu jest w organizmie zbyt mało, następuje zwiększony opór obwodowy, krew napiera na ścianki ze zwiększoną siłą, co powoduje wzrost ciśnienia. Jak pokazują badania, istnieje istotna zależność pomiędzy suplementacją magnezu, a obniżeniem ciśnienia tętniczego. Udowodnili to między innymi Wu G. i wspólnicy, którzy podawali pacjentom przez 4 tygodnie magnez w dawce 70 mg/d. Po upływie tych 4 tygodni wartość ciśnienia skurczowego spadła u badanych o 3-7 mm Hg a rozkurczowego o 1-3 mm Hg.
Nieznacznie podniesiony poziom magnezu w organizmie nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Jego skutkiem są przeważnie takie symptomy jak zaczerwienienie skóry, nudności, wymioty, spadek siły mięśniowej i obniżone ciśnienie tętnicze. Jednak, jeśli hipermagnezemia przekroczy wartość 5 mmol/l (wynik badania krwi), wówczas mamy do czynienia z takimi objawami jak np. porażenie oddychania, co jest już niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Hipermagnezemia jest najczęściej wynikiem zaburzonej pracy nerek. Może też mieć miejsce w wyniku zażywania zbyt dużej ilości preparatów przeczyszczających lub przyjmowania nadmiernej ilości suplementów z magnezem (powyżej sugerowanej przez producenta dawki). Może też wynikać ze zwiększonego wchłaniania jonów magnezu w przewodzie pokarmowym (a dzieje się tak wówczas, gdy ktoś cierpi z powodu stanu zapalnego błony śluzowej żołądka lub jelita grubego). Czasem też zbyt wysoki poziom Mg w organizmie jest skutkiem niedoczynności kory nadnerczy lub niedoczynności tarczycy.
Objawy niedoboru magnezu pojawiają się o wiele częściej niż symptomy świadczące o nadmiarze tego pierwiastka. W związku z tym, warto się zastanowić, w jaki sposób doprowadzić do homeostazy organizmu i przywrócić prawidłowy poziom magnezu w tkankach i komórkach. Pierwszym, nie wymagającym wysiłku, sposobem jest zmiana diety. Kiedy wprowadzimy do naszego codziennego menu kakao, migdały, orzechy, daktyle, figi, banany i kaszę gryczaną, wówczas dostarczymy sobie solidnej dawki magnezu.
Pytanie tylko, czy przy silnych objawach niedoboru magnezu, samo pożywienie wystarczy do tego, by wyrównać powstały deficyt. Nie wiemy przecież, czy nasze jelita są na tyle zdrowe i szczelne, by wchłaniać 100 % magnezu znajdującego się w spożytym przez nas produkcie. Być może mamy zaburzoną florę bakteryjną, jelita gorzej wchłaniają składniki odżywcze i część magnezu nie zostaje wcale przyswojona. Jeśli się tak dzieje, warto sięgnąć po dodatkowe produkty, takich jak suplementy czy leki z magnezem, które pozwolą uzupełnić niedobór tego pierwiastka. Powinny mieć one w swoim składzie witaminę B6, gdyż ułatwia ona wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym. Wybierając suplement w aptece, zwróćmy uwagę na to, czy posiadają one najbardziej przyswajalne formy magnezu takie jak mleczan magnezu lub cytrynian magnezu. Spójrzmy też na ilość jonów magnezu w danym preparacie, bo od ich ilości zależy, jak szybko zwalczymy u nas skutki niedoboru magnezu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.