Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-06-15 08:45:37
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne
Wczesne objawy ciąży bardzo trudno odróżnić od okresu przed miesiączką. Każda kobieta przechodzi go inaczej, ale zazwyczaj bacznie nie przyglądamy się swojemu organizmowi i tak naprawdę dopiero, gdy planujemy ciąże, zaczynamy dostrzegać mnóstwo sygnałów, które wysyła nasze ciało.
U kobiety, która ma regularne 28-dniowe cykle miesiączkowe, dni płodne czyli dni, w których potencjalnie może dojść do zapłodnienia, przypadają w okolicach 14. dnia cyklu. Tym samym od potencjalnego dnia owulacji do kolejnej miesiączki pozostaje ok. 14 dni. Jeżeli planujemy i wyczekujemy potomka to czas, w którym bacznie obserwujemy nasze ciało doszukując się każdego, nawet najmniejszego objawu ciąży. Co zabawne spora część kobiet dostrzegała u siebie więcej objawów ciąży, w czasie kiedy jeszcze jej nie było, a gdy faktycznie zaszła w ciążę objawów nie zauważała. Te 2 tygodnie mogą się niemiłosiernie dłużyć, dlatego aby sobie zaoszczędzić rozczarowań i stresu warto założyć, że pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki.
Niezależnie od tego czy staramy się o dziecko czy też nie, jako pierwszy objaw ciąży najlepiej jest potraktować właśnie brak miesiączki. Jeżeli wiemy, że opóźnienie nie jest spowodowane czynnikami tkj.: stres, choroba czy zmiana klimatu itp. to właśnie wtedy po raz pierwszy warto wykonać test ciążowy.
Wszystkie wczesne objawy potencjalnej ciąży najczęściej mogą zostać pomylone z zespołem napięcia przedmiesiączkowego lub odwrotnie – objawy PMS mogą mylnie zostać uznane za ciążę. W obydwu przypadkach może wystąpić:
Kobiety, które dobrze znają swoje ciało, mogą być w stanie dostrzec zmiany np. w nasileniu się objawów i niekiedy faktycznie może to świadczyć o ciąży. Pamiętajmy jednak, że każdy miesiąc jest inny, na ludzki organizm działają różne czynniki zewnętrzne, które mogą zaburzać standardowe dolegliwości.
Dla własnego spokoju, jeżeli mamy przeczucie, że możemy być w ciąży, można wykonać test ciążowy. Jego koszt to zaledwie kilka złotych. Należy jednak pamiętać, że takie testy wykrywają ciążę – a dokładnie hormon Beta hCG, dopiero po ok. 10 dniach od zapłodnienia, czyli najczęściej w okolicy kolejnej miesiączki. Może tak być, że test nie da wiarygodnego wyniku. Najczęściej może się zdarzyć, że test jest negatywny, mimo że ciążą się rozwija. Dzieje się tak z uwagi na zbyt małą zawartość hormonu Beta hCG, którego ilość jednak rośnie wraz z każdym dniem. Warto wtedy powtórzyć test po kilku dniach dla pewności. Zdarza się też, chociaż dużo rzadziej, że wynik pozytywny testu okazuje się błędny i ciąży nie ma. Może to być wynikiem np. wczesnego poronienia lub ciąży pozamacicznej, dlatego po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu najlepiej jest zbadać poziom hormonu Beta hCG we krwi (oraz jego przyrost) i w kolejnym etapie potwierdzić ciążę u lekarza.
Więcej informacji znajdziesz na Droga Zdrowia.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.