Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-08-21 09:54:57
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Doskonałym sprzymierzeńcem w tym pełnym entuzjazmu i optymizmu oczekiwaniu jest kalendarz owulacji. Bardzo często właśnie dzięki temu narzędziu kobieta szybko (nawet przed datą kolejnej miesiączki!) orientuje się, że jest w ciąży. Od normy odbiegają bowiem wygląd i ilość śluzu, położenie szyjki macicy, temperatura... Jakich objawów ciąży możemy się spodziewać, zanim zrobimy test ciążowy lub nasz odmienny stan potwierdzą badania?
Ciało kobiety pierwsze sygnały o ważnych i poważnych zmianach związanych z ciążą wysyła dość szybko. Są one jednak na tyle niejednoznaczne, że możemy ich nie dostrzec lub źle je zinterpretować (zrzucając je choćby na karb przeziębienia, przemęczenia lub stresu związanego z pracą zawodową) - to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona od wrażliwości danej kobiety. Dni płodne, podczas których mogłyśmy zajść w ciążę, przypadają najczęściej na 10-14 dni przed datą kolejnej miesiączki. I to właśnie brak krwawienia w spodziewanym terminie jest pierwszym obiektywnym objawem potencjalnej ciąży.
Testy ciążowe, które możemy kupić w każdej aptece, mogą zostać użyte już w pierwszym dniu, w którym nie pojawiła się spodziewana menstruacja. Te najnowsze i najlepszej jakości teksty są trafne nawet w ponad 95% przypadków. Czy jednak w ciągu pierwszych dwóch tygodni (po zapłodnieniu, ale przed datą kolejnej miesiączki) można zaobserwować jakieś objawy świadczące o ciąży?
Statystyczna kobieta, która planuje zajście w ciążę i bacznie obserwuje swoje ciało po dniach płodnych, może dość szybko (już w 3-5 dni po zapłodnieniu) zauważyć jeden z poniższych objawów:
Wszystkie wymienione wyżej symptomy może zaobserwować uważna kobieta, zwłaszcza ta, która starannie monitoruje swoją płodność za pomocą kalendarza owulacji. Jednak wszystkie te objawy nazywane są objawami przypuszczalnymi / domyślnymi. Co to oznacza? To, że na podstawie żadnego z nich nie można ostatecznie stwierdzić z pewnością, że kobieta jest w ciąży. Każdy bowiem z tych objawów może być również symptomem przemęczenia lub przepracowania, napięcia emocjonalnego i stresu, a także rozmaitych chorób (np. układu hormonalnego, czy pokarmowego).
Pierwszym narzędziem, po które sięgamy chcąc zweryfikować nasze ciążowe podejrzenia jest test ciążowy. To niewielkie narzędzie, za pomocą którego można wykryć w moczu obecność hormonu beta HCG (czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej), którą wydziela zarodek, a następnie łożysko. Testy ciążowe można przeprowadzić w około 10-14 dni po zapłodnieniu - wówczas mogą już być wiarygodne. W podobnym terminie zaleca się przeprowadzenie badania na obecność beta HCG z krwi - takie badanie można wykonać w każdym punkcie diagnostycznym, również odpłatnie bez skierowania. Badanie USG uwidacznia płód najczęściej dopiero w 4-5 tygodniu po zapłodnieniu.
OvuFriend to portal dla kobiet, które starają się o dziecko. Narzędzia udostępnione na stronie umożliwiają dokładne monitorowanie swojej płodności, obliczanie dni płodnych oraz momentu owulacji. Oczywiście im więcej danych wpiszemy do kalendarza, tym dokładniejsze będą te obliczenia. Użytkowniczki OvuFriend mają dostęp również do statystyk, dzięki którym zyskują jeszcze szersze spojrzenie na własna płodność, mogąc np. porównywać swoje cykle z cyklami innych kobiet. Na stronie działa również bezpieczne forum, na którym można dzielić się swoimi obawami i radościami oraz wymieniać doświadczeniami.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.