Opublikowany przez: oktawia_s 2015-04-19 10:13:18
Słownik języka polskiego PWN definiuje zabobon jako ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu mocy nadprzyrodzonych, które mogą sprowadzić na kogoś nieszczęście lub ustrzec go przed nim. Choć śmiejemy się słysząc o wielu z nich, zastanawiamy się jednocześnie czy rzeczywiście działają. Być może nie pomogą, ale z pewnością nie zaszkodzą. Mimo więc faktu, że żyjemy w XXI wieku, dawne wierzenia wciąż pojawiają się w rozmowach młodych rodziców.
NAJBARDZIEJ ZNANE ZABOBONY
CZERWONA KOKARDKA zawiązana nad głową niemowlaka w wózku jest chyba najpopularniejszym i najczęściej praktykowanym przesądem. Wstążeczka ma ochronić malucha przed złym urokiem lub spojrzeniem, które doprowadzić może do choroby, a nawet śmierci dziecka. Ma ona także chronić przed demonami.
CZARNE UBRANKO malucha to absolutnie najgorszy strój! Przesąd, który zabrania ubierać dzieci w ciemne kolory mówi, że mogą one sprowadzić na dziecko chorobę lub śmierć.
OBCINANIE WŁOSKÓW dziecka jest dopuszczalne dopiero po ukończeniu przez nie roczku. Wcześniejszy zabieg mógłby spowodować opóźnienie rozwoju intelektualnego. Przesąd ten mówi bowiem, że włosy w magiczny sposób są połączone z mózgiem. Na wszelki wypadek wiele mam woli przestrzegać tego przesądu.
WYPRAWKĘ DLA NIEMOWLAKA należy kompletować dopiero po narodzinach dziecka. Wcześniejsze kupowanie wszystkich niezbędnych dla maleństwa rzeczy może spowodować stratę ciąży lub ciężką chorobę u dziecka. Współcześni przyszli rodzice rzeczywiście często odkładają zakupy na ostatnią chwilę.
SREBRNA ŁYŻECZKA powinna być prezentem na chrzciny. Po tym jak dziecku urośnie pierwszy ząbek należy ową łyżeczką w niego postukać. Na szczęście!
PIERWSZE SŁOWA dziecka rzutują na Nasze kolejne potomstwo. Jeśli dziecko wcześniej powie „mama” niż „tata” to kolejne będzie dziewczynką, jeśli zaś odwrotnie – maluch doczeka się braciszka.
LUSTRZANE ODBICIE – zabobon ten nakazuje, ażeby małe dzieci nie przeglądały się w lustrze, ponieważ w odbiciu szkła mogą zobaczyć złe, demoniczne istoty. Przez to może również nie zacząć mówić!
KĄPIEL PO CHRZCIE nie powinna mieć miejsca. Do dziś wiele starszych osób wierzy, że domowa kąpiel w pierwszym wieczorze po przyjęciu przez dziecko sakramentu chrztu zmyje z malucha święconą wodę i uroczystość ochrzczenia maleństwa będzie nieważna.
PRZENOSZENIE PRZEZ PRÓG to zabobon praktykowany przez Nasze prababcie. Zakazuje on przenoszenia przez próg jeszcze nie ochrzczonego dziecka. Złamanie zakazu oznacza rzucenie uroku na niemowlaka. Aby oszukać złe moce, dziecko często przebierano nie do poznania lub przenoszono przez okno.
ZŁE DATY W KALENDARZU to niestety zabobon, na który nie mamy do końca wpływu. Dawniej wierzono, że nieszczęściem dla dziecka jest urodzić się w ostatni dzień kwietnia, czyli w dniu narodzin Judasza. Niekorzystną datą na przyjście na świat był również 5 sierpnia, w którym Kain zabił swojego brata.
ODWIEDZINY U ZNAJOMYCH to dziś chleb powszedni. Aktywni rodzice zabierają malucha wszędzie. Kiedyś jednak było to nie do pomyślenia! Wierzono, że nie powinno wychodzić z domu, dopóki dziecko nie zostanie ochrzczone. Złe moce mogłyby bowiem „zaatakować” bezbronne maleństwo i przeciągnąć na swoją stronę. Dziecko bez chrztu nie miałoby szans się przed nimi obronić.
ZAGARNIĘCIE CZEGOŚ przez dziecko w chwili przyjścia na świat oznacza, że maluch zawsze będzie zasobny. Ten przesąd może jednak powinien się sprawdzać?
Pamiętajmy o racjonalnym myśleniu i nie dajmy się zwariować wiarą w przesądy. To od nas zależy szczęście naszego dziecka, a wszelkie niepowodzenia, które mogą przytrafić się nam po drodze nie są wynikiem nieprzestrzegania danego zabobonu. Na wszelki wypadek pamiętajmy, że zauroczone dziecko należy przeciągnąć przez spódnicę, aby zrzucić urok ;)
POROZMAWIAJMY O PRZESĄDACH NA FORUM
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.