Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: pressfoto @ freepik
Zarówno WHO, jak i AAP zalecają wyłączne karmienie piersią przez minimum 6 miesięcy i jego kontynuowanie do 2 roku życia lub dłużej. Nie istnieje górna granica wieku. Koran zaleca karmienie piersią do 2 lat, Biblia – 3 lata. W wielu kulturach normą społeczną jest karmienie 4-6 lat. Dopóki karmisz piersią, twoje mleko zachowuje swoją wartość. Żywe przeciwciała obecne w pokarmie są ważnym czynnikiem ochronnym dla 2-3 letniego maluszka, który nawiązuje coraz szersze kontakty z rówieśnikami. Układ odpornościowy dziecka nie jest w pełni dojrzały do ok. 6 roku życia. Udowodniono, że dzieci odstawione od piersi między 16 a 36 m.ż. częściej i dłużej chorują niż ich rówieśnicy, karmieni nadal piersią.
Długotrwałe karmienie piersią chroni przed zapadalnością na choroby immunologiczne w późniejszym wieku jak: białaczka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Wraz z długością karmienia (rok i dłużej) dwukrotnie zmniejsza się ryzyko cukrzycy.
Skład mleka matki zmienia się i dostosowuje do potrzeb rosnącego dziecka. Poziom niektórych immunoglobulin w momencie odstawiania starszego dziecka jest na podobnym poziomie co w siarze.
Starsze dzieci lubią ssać pierś na dzień dobry, na dobranoc na „guza”, gdy są zmęczone, zdenerwowane, chore. To zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i spokój.
Dzieci rzadko same rezygnują ze ssania piersi przed ukończeniem 1 roku życia.
Zdecydowanie tak. Zęby nie mają wpływu na jakość ssania piersi. Dziecko pracą języka i żuchwy wymasowuje pokarm z piersi, a w trakcie ssania język nakrywa dolne dziąsło. Oczywiście zdarza się, że dziecko próbuje gryźć, zwłaszcza gdy bolą go dziąsła, zwykle robi to pod koniec karmienia. Trzeba zdecydowanie zareagować na pierwsze ugryzienie krótką informacją : Nie gryź! To boli! Nie wolno! i odłączyć dziecko od piersi, osłaniając brodawkę palcem. Zwykle szybko nauczycie się funkcjonować w nowej sytuacji.
ZOBACZ: Wkładki laktacyjne z wkładem żelowym - kiedy się przydają?
Istnieją dwa powody natury medycznej, kiedy trzeba odstawić dziecko od piersi, To:
W przypadku konieczności przyjmowania leków, najlepiej dobrać takie, które będą bezpieczne. Można to sprawdzić na stronie Centrum Nauki o Laktacji w zakładce: laktacyjny leksykon leków
Nie ma górnej granicy czasu karmienia piersią.
Odstawianie od piersi następuje wtedy, kiedy mama i dziecko są na to gotowi. Kobiety często wcześnie rezygnują z karmienia piersią, bo czują presję ze strony rodziny, znajomych („Ty jeszcze karmisz?”) a nierzadko służby zdrowia, bo nie mają dostatecznej wiedzy, bo nie uzyskują wsparcia najbliższych. Warto nawiązać kontakt z grupą wsparcia mam karmiących starszaki.
Dzieci w sposób naturalny przestają ssać pierś. Nie martw się, dziecko nie pozostanie przy piesi „na wieki”. Tak jak różny jest czas, kiedy dziecko zaczyna ząbkować, kiedy stawia pierwsze kroki, kiedy zaczyna mówić, tak różny jest wiek rezygnacji z piersi. Zapewniam: wszystkie dzieci wyrastają z karmienia piersią.
Skutki karmienia piersią są wprost proporcjonalne do ilości spożytego przez dziecko mleka matki („efekt dawki”). Im dłużej trwa karmienie piersią, tym pewniejsza długofalowa ochronna funkcja tego sposobu żywienia. Im dłużej trwało karmienie piersią tym:
Czy mając tę wiedzę można mówić o minusach długiego karmienia piersią?
Za wywiad dziękujemy
Elżbieta Bartha IBCLC ( Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny): Udzielam porad laktacyjnych w Specjalistycznym Gab. Lekarskim „Pro Familia 2000” na warszawskim Ursynowie www.profamilia2000.pl i w Instytucie Rodziny w Warszawie www.instytut-rodziny.pl Prowadzę szkołę rodzenia www.natalia.szkola.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.