Opublikowany przez: władca30 2010-09-28 09:16:53
Caritas Diecezji Siedleckiej została erygowana dnia 14 kwietnia 1991 roku dekretem Biskupa Siedleckiego Jana Mazura w celu przewodniczenia dziełom charytatywnym w Diecezji Siedleckiej, położonej na obszarze województwa lubelskiego i mazowieckiego. Pierwszym jej dyrektorem został mianowany Ks. Julian Jóźwik, natomiast od dnia 29 sierpnia 2003 roku funkcję tę pełni Ks. Krzysztof Hapon. Siedzibą diecezjalnej Caritas jest powstałe w latach 1999-2001 Centrum Charytatywno-Duszpasterskie im. Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.
Od momentu powstania Caritas Diecezji Siedleckiej, kierując się misją niesienia pomocy wszystkim potrzebującym, otacza ich opieką, nie pozostawiając samotnymi w trudnych sytuacjach losowych i życiowych. Ten szczytny cel realizowany jest poprzez wiele działań, jak prowadzenie stołówki dla osób ubogich i bezdomnych, udzielanie doraźnej pomocy rodzinom i ludziom samotnym, prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci oraz warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.
Ciągle poszerzająca się skala ubóstwa na terenie Diecezji Siedleckiej powoduje, że systematycznie przybywa osób bezdomnych i rodzin żyjących na skraju biedy. Wpływa to niekorzystnie na stan zdrowia tych ludzi, powodując również powstawanie zagrożeń związanych z patologiami społecznymi czy też brakiem opieki nad dziećmi. Wyjątkowo ciężkim okresem jest zima, kiedy istnieją problemy ze zdobyciem żywności oraz wzrastają koszty utrzymania w związku z koniecznością ogrzewania mieszkań. Caritas Diecezji Siedleckiej reaguje na to zjawisko nie tylko wydając w okresie zimy od 200 do 270 ciepłych posiłków dziennie, ale również organizując i przekazując wszystkim potrzebującym paczki z żywnością na świąteczny stół. Pomoc w tej formie realizowana jest ponadto poprzez działające przy parafiach Zespoły Charytatywne.
Zakres udzielanego przez Caritas Diecezji Siedleckiej wsparcia nie ogranicza się wyłącznie do pomocy żywnościowej. Rodziny i osoby samotne mogą liczyć na dofinansowanie do zakupu niezbędnych im lekarstw, opału na zimę, uiszczania opłat za energię elektryczną oraz czynszu za mieszkania. Bardzo ważną i spotykającą się z ogromnym odzewem społecznym formą wsparcia jest zakup podręczników szkolnych dla dzieci.
Od 2001 roku w siedleckim Centrum Caritas działa świetlica socjoterapeutyczna, z której korzysta 35 dzieci pochodzących z biednych i zaniedbanych edukacyjnie, dotkniętych wieloma patologiami rodzin. Dzieci te mają zapewnioną opiekę pedagogiczną i bardzo dobre warunki do nauki, korzystając również z dożywiania. Dla ich dobra realizowane są skierowane do rodziców programy profilaktyczne, jak chociażby Wsparcie profilaktyczno-terapeutyczne dla petentów Centrum Charytatywnego Caritas w Siedlcach. Projekt ten, prowadzony w formie zajęć profilaktyczno-terapeutycznych dla dzieci ze świetlicy, warsztatów doskonalących umiejętności wychowawcze rodziców dzieci uczęszczających do świetlicy oraz grup terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu, objął łącznie 75 osób.
Jednym z największych przedsięwzięć Caritas Diecezji Siedleckiej jest Wakacyjna Akcja Caritas, dzięki której na koloniach organizowanych przez Caritas i Zespoły Charytatywne wypoczywają bezpłatnie najuboższe dzieci z terenu Diecezji. Akcja ta nie byłaby możliwa do zrealizowania, gdyby nie pomoc wolontariuszy bezpośrednio opiekujących się dziećmi i wsparcie finansowe udzielane przez sponsorów. Warto nadmienić, że współpraca z Centrum Wolontariatu i grupą wolontariuszy zaangażowanych przy Caritas trwa całe 12 miesięcy, bowiem w trakcie roku szkolnego pracują oni z dziećmi w świetlicach.
Prowadzenie Akcji ułatwia w ogromnym stopniu fakt, że Caritas Diecezji Siedleckiej dysponuje własnym Ośrodkiem Kolonijno-Szkoleniowym w Neplach, u ujścia rzeki Krzny do Bugu, na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Zespół parkowo-pałacowy, na terenie którego znajduje się Ośrodek, wpisany jest do rejestru zabytków, co świadczy o jego atrakcyjności i wyjątkowości. Ośrodek posiada własną kuchnię i stołówkę na 100 osób, jak również amfiteatr, salę kominkową, miejsca na ogniska i grillowanie oraz boiska do gier i zabaw na powietrzu.
Coraz istotniejszym elementem wsparcia udzielanego przez Caritas Diecezji Siedleckiej są działania na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Ich rezultatem było powołanie do życia dnia 1 maja 2001 roku w siedleckim Centrum Charytatywno-Duszpasterskim Warsztatu Terapii Zajęciowej. W placówce tej młodzież z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną odbywa kompleksową rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą. Istnienie Warsztatu jest niezwykle ważne z tego powodu, że dla wielu osób uczęszczanie do niego to jedyna szansa wyjścia z domu, spotkania się z rówieśnikami oraz rozwijania swoich zainteresowań.
Lata 2003-2004 to czas realizacji w Caritas Diecezji Siedleckiej kolejnego programu wsparcia, tym razem skierowanego do osób z zaburzeniami psychicznymi. Poprzez zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych, jak również szkolenia I i II stopnia dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, terapeutów i wolontariuszy w zakresie pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi, osiągnięto wiele istotnych celów. Jednym z głównych sukcesów programu było ograniczenie dyskryminacji i marginalizacji społecznej osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi, ale należy również tu zaliczyć poprawę dostępności, jakości i efektywności form ich wsparcia i aktywizacji.
Rok 2006 zaowocował trzema programami realizowanymi przez Caritas Diecezji Siedleckiej na rzecz osób niepełnosprawnych. Były to dwa projekty współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, tj. Ośrodki Informacji dla Osób Niepełnosprawnych i Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego w ramach programu Ograniczanie skutków niepełnosprawności oraz współfinansowany przez Caritas Polska, PFRON i Europejski Fundusz Społeczny projekt Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych.
Caritas Diecezji Siedleckiej posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów i zadań związanych z rehabilitacją zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych, nie mogło zatem dziwić, że podjęła ona inicjatywę przystąpienia do ogłoszonego w 2005 roku przez PFRON programu Ośrodki Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. W jego ramach utworzono dwa Regionalne Ośrodki Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, zlokalizowane w Siedlcach i Białej Podlaskiej, największych miastach Diecezji.
Caritas Diecezji Siedleckiej utworzyła również pięć Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego, zlokalizowanych w Białej Podlaskiej, Dęblinie, Garwolinie, Parczewie i Siedlcach. Ich działalność nie ogranicza się wyłącznie do wypożyczania osobom niepełnosprawnym niezbędnego im sprzętu rehabilitacyjnego, ale obejmuje również bezpłatne szkolenia. W programach przeprowadzonych do tej pory szkoleń znalazły się zajęcia z psychologiem, doradcą zawodowym, specjalistą do spraw rozwiązywania problemów środowiska osób niepełnosprawnych oraz terapii zajęciowej.
W październiku 2006 roku Caritas Diecezji Siedleckiej rozpoczęła realizację projektu Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych. Działania prowadzone w jego ramach są odpowiedzią na problemy, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne pragnące wejść na otwarty rynek pracy. Podstawowym celem projektu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym poprzez pomoc w określeniu predyspozycji zawodowych oraz nabycie lub udoskonalenie posiadanych już umiejętności społecznych i zawodowych. Prowadzone zajęcia mają formę grupowych i indywidualnych, dziennych i całodobowych warsztatów, zwiększających możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, a dodatkowo, podczas zajęć całodobowych, organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom wyżywienie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.