Opublikowany przez: Monika C. 2018-08-22 15:29:28
Autor zdjęcia/źródło: nuda @pixabay
Do zastanowienia się nad nudą zainspirował nas wątek na redakcyjnym FORUM. „Stokrotka” pyta:
„Podobno dobrze czasem się ponudzić. Nuda bywa kreatywna. Może być to coś dobrego w tych zabieganych czasach,ale czy osiągalnego? Zdarza Wam się czasem ponudzić? Jak działa na was to zdarzenie? Czy możecie w nim trwać,czy trzeba szybko ten czas zapełnić bo męczy?
Część z Was mówi, że tak, czasem pozwala sobie na chwilę nudy, inni, że nie mają na nią czasu. Sprawdzamy więc czym jest nuda. Według Wikipedii nuda to: „negatywny stan emocjonalny, polegający na poczuciu wewnętrznej pustki, zwykle spowodowany jednostajnością, brakiem zmiany otoczenia, bodźców, czasem chorobą. Nuda to stan obojętności i braku zainteresowania. Czasem może prowadzić do agresji”! Z definicji wynika więc, że nuda jest stanem negatywnym, zwłaszcza jeśli jest spowodowana codzienną powtarzalnością czynności, których nie lubimy. Czy jednak zawsze? Czy w czasach, kiedy ciągle gdzieś się spieszymy nie możemy czasem pozwolić sobie na nudę? I czy możemy pozwolić na nudę dziecku? Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektórzy tak bardzo lubią łowić ryby? Przecież tam NIC się dzieje, dla większości z nas to nuda totalna. A wędkarze wtedy odpoczywają od stresu i gonitwy myśli. Co ciekawe, mówią, że często w tym czasie trudne sprawy rozwiązują się same. Wystarczy na chwilę przestać myśleć o tym co nas trapi…
Jeśli powiesz komuś, że czasem się nudzisz, często zostajesz oceniona jako ta, która nie potrafi się zorganizować, nie masz pomysłu na czas wolny i chyba najgorsze, że jesteś ….leniwa. Tymczasem okazuje się, że nieraz warto robić „nic”. Odpoczywasz wtedy tak jak chcesz. Być może jesteś w innym miejscu w życiu, niż Ci którzy zawsze coś robią. Jeśli potrzebujesz takiego spokojnego czasu, zrób to, a znajomym powiedz, że jesteś zajęta. Nikomu nie musisz się tłumaczyć z tego robisz w swoim wolnym czasie! Mózg i ciało osób aktywnych zawodowo, rodzinnie i sportowo naprawdę potrzebują raz na jakiś całkowitego wyciszenia. Nie miej wyrzutów sumienia, że mogłabyś w tym czasie nastawić pranie, ugotować obiad lub poćwiczyć. Po takiej „nudzie” wszystkie obowiązki wykonasz znacznie szybciej i dokładniej. Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. To działa!
Zauważyłaś, że dziecko często prosi mamę żeby się z nim pobawiła bo się nudzi? Zwłaszcza, maluch, który na co dzień ma rodzeństwo w zbliżonym wieku i dużo zabawek. W dużej rodzinie ciągle coś się dzieje, dziecko ma mnóstwo bodźców z zewnątrz. Jedynak częściej jest zmuszony do organizowania sobie czasu w pojedynkę, do wymyślania zabaw. Uruchamia wtedy wyobraźnię. Jeśli czasem pozwolisz dziecku na nudę, paradoksalnie dostanie ono szansę, by pobudzić swoją kreatywność i wymyśli sobie jakieś zajęcie albo zabawę.
Pamiętaj: twoją rolą jest dyskretna kontrola, żeby nuda nie doprowadziła dziecka do niebezpiecznych eksperymentów!
Myślimy, że nuda, która pojawia się raz na jakiś czas i nie trwa długo jest naszym przyjacielem. Jeśli jednak ten stan pojawia się często i czujesz się z tego powodu źle, nuda staje się wrogiem. A Wy co o niej myślicie? Zdarza Wam się czasem? Pozwalacie czasem nudzić się Waszym dzieciom?
<<< Tylko dla siebie: 10 rzeczy, ktore możesz zrobić w swoim czasie wolnym
<<< 10 czynności, na które niepotrzebnie tracisz czas. Też to robisz?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2018.08.29 19:54
Prawda. Nawet dziecko po czasie nudy zaczyna się doskonale nawet samo bawić. Ja tez lubię się ponudzić czasem.. fajne pomysły przychodzą wtedy do głowy..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.