Opublikowany przez: Kasia P.
W tym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą świadczenie rodzicielskie w wysokości tysiąca złotych miesięcznie dla tych rodziców, którym nie przysługują urlopy w związku z urodzeniem się dziecka. Świadczenie będzie zatem przysługiwać bezrobotnym, studentom, osobom pracującym na podstawie umów cywilno-prawnych oraz rolnikom. Pozostałym rodzicom przysługuje zasiłek macierzyński o którego zasadach informujemy tutaj. >> Ważne jest także to, że jeśli jednemu z rodziców przysługuje zasiłek macierzyński, drugi z rodziców nie może skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego.
Świadczenie rodzicielskie 2016r. - ZASADY
Tysiąc złotych miesięcznie będzie można pobierać przez rok (52 tygodnie) w przypadku jednego dziecka. W przypadku ciąży mnogich ten okres odpowiednio się wydłuża: dwoje dzieci (65 tygodni), troje (67 tygodni), czworo (69 tygodni), więcej (71 tygodni). Termin korzystania ze świadczenia będzie liczony od dnia porody lub przysposobienia dziecka.
Świadczenie rodzicielskie 2016 – od kiedy?
Ustawa wejdzie w życie z nowym rokiem. Z nowych rozwiązań mogą jednak skorzystać także rodzice dzieci, które urodzą się jeszcze w tym roku. Nie może jednak minąć 52 tygodni od urodzin dziecka ( lub więcej w przypadku ciąży mnogiej). Przykładowo jeśli dziecko urodzi się 1 grudnia 2015r. , rodzice będą mogli skorzystać ze świadczenia przez 11 miesięcy.
Świadczenie rodzicielskie 2016 – dodatki z gminy
Nowelizacja daje także szerokie pole do popisu gminom, które od 2016r. będą mogły, w ramach swojego budżetu, przyznawać dodatkowe świadczenia. W tej kwestii wszystko zależy od decyzji gminy, jeśli zdecyduje się ona na wypłacenie dodatkowych świadczeń rodzicielskich z określonego tytułu.
Świadczenie dla mam prowadzących własną działalność – ZOBACZ ZMIANY! >>
BECIKOWE 2016 – SPRAWDŹ ZASADY >>
Planujesz pobierać świadczenie rodzicielskie? Masz już doświadczenie w korzystaniu z zasiłku macierzyńskiego? Wiesz jak załatwić becikowe? Czekamy na Wasze porady i opinie!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.