Opublikowany przez: bassia5 2012-03-25 23:49:05
Nowalijki są to młode warzywa pojawiające się w nowym sezonie po raz pierwszy. I choć obecnie warzywa dostępne są w sklepach przez cały rok, to jednak nowalijki kuszą swoim wyglądem i trudno oprzeć się pokusie nie wrzucenia ich do zakupowego koszyka.
Wielu z nas ma jednak obawy, Zdajemy sobie, bowiem sprawę, że w naszym klimacie nie sposób o tej porze roku w naturalny sposób wyhodować warzywa. Czy zatem nowalijki są zdrowe?
Uprawa nowalijek odbywa się głównie w szklarniach. Szklarnie ograniczają dostęp promieni słonecznych, co powoduje, że rośliny pobierają mniej azotu. Niedobór azotu jest uzupełniany poprzez nawożenie roślin. Warzywa pobierają zaś go tyle, ile człowiek mu dostarczy. Przenawożone rośliny mogą być przyczyną zatruć. Młode warzywa szczególnie niebezpieczne są dla zdrowia niemowląt i małych dzieci, dlatego eksperci żywienia odradzają ich podawanie małym konsumentom.
Oczywiście nie znaczy to, że każda nowalijka ma w sobie nadmiar szkodliwych substancji chemicznych i stanowczo odradzam ich spożywanie. Warto jeść nowalijki, ale z umiarem. Widzieć w nich dodatek do potraw a nie główne źródło witamin.
Gdzie kupować nowalijki?
Młode warzywa najlepiej kupować w sklepach ze zdrową żywnością, tam, bowiem znajdziecie takie, które pochodzą z ekologicznych upraw. Nowalijki kupujcie także u zaprzyjaźnionych rolników lub znajomych, do których macie zaufanie i wiecie, w jaki sposób uprawiają warzywa.
Jakie nowalijki kupować?
Kupując nowalijki zwracajcie uwagę na ich wygląd. Warzywo powinno być świeże i jędrne. Nie wybierajcie jednak dużych, dorodnych jarzyn. Choć takie warzywo cieszy oko to jednak jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że do jego uprawy użyto znacznych ilości nawozu.
Warto także wiedzieć, że w największych ilościach azotany przyswajają: rzodkiewka. zielone sałaty, szpinak, szczypior i kapusty. Najmniej azotanów gromadzą pomidory i ogórki.
Jak przechowywać nowalijki?
Warzywa przechowujcie w lodówce. Przeznaczcie dla nich osobną półkę, którą wyłóżcie pergaminem lub ściereczką. Uwaga! Nowalijek nie wkładajcie do foliowych torebek, ponieważ wilgoć, która się w nich gromadzi przyspiesza przemianę azotanów w rakotwórcze substancje. Pamiętajcie także, że warzywa nie są produktem o długim terminie przydatności do spożycia i nie gromadźcie ich na zapas.
I jeszcze kilka słów dotyczących spożywania nowalijek. Przed zjedzeniem dokładnie umyjcie warzywa. W przypadku warzyw korzeniowych najwięcej azotanów znajduje się w skórce, w sałatach i w kapustach - w głąbach. Dlatego pierwsze z nich obierajcie ze skorki, z drugich usuwajcie środek.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.