Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Mela134 2016-03-24 15:31:23
Jod pomimo śladowych ilości (w organizmie znajduje się go zaledwie 40 mikrogramów) ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania ciała. Pobudza tarczycę do produkcji hormonów regulujących przemiany metaboliczne we wszystkich komórkach. Bez jodu nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Wytwarzane przez tarczycę hormony przyśpieszają syntezę tłuszczów i białek oraz spalanie glukozy. Mają kontrolę nad pracą mięśni, stałą temperaturą ciała, krążeniem i układem nerwowym. Jod ma również działanie uspokajające, zapobiega tyciu oraz wpływa na wzrost i rozwój intelektualny dzieci.
Nagrody wędrują do:
Stokrotka, Paulitta, Magdalena Wojtanowicz, paula920901, efffciaa, majakasi, ikki, gwolska, oliwka, Erna, gosiakch, gosiak4, kasia2006222, lilka172, onlyme30
Jod – Gdy go brakuje, gdzie szukać?
Niedobór tego pierwiastka w organizmie ujawnia się powiększeniem tarczycy, ale są też inne reakcje organizmu sygnalizujące jego brak:
Gdzie możemy znaleźć najwięcej jodu?
Z pewnością w wodzie morskiej. Glony, owoce morza i ryby zawierają go duże ilości. Z morza jod ulatnia się do powietrza, a stąd przedostaje się do ziemi. Uprawiane na tych obszarach rośliny oraz hodowane w tym rejonie zwierzęta dostarczają najwięcej tego pierwiastka. Dotyczy to jednak terenów tylko przymorskich, reszta obszaru Polski posiada go za mało i z pewnością braków tych nie pokryje jodowanie soli kuchennej.
Produkty najbogatsze w jod, które powinniśmy regularnie spożywać to: świeży dorsz i halibut, łosoś wędzony, sardynki w oleju, ser gouda, chrupkie pieczywo, brązowy ryż, chleb żytni razowy.
Jod - Ile go potrzebujemy?
Zapotrzebowanie dzienne na jod to ok. 160 mikrogramów. W przypadku kobiet karmiących jest to 200 mikrogramów, a kobiet w ciąży -180 mikrogramów. Nie groźny nam jednak będzie niedobór jodu, gdy przynajmniej raz w tygodniu na śniadanie, kolację i obiad podamy rybę.Musimy także wiedzieć, że niektóre warzywa mogą zawierać substancje, które zmniejszają wchłanianie jodu z żywności. Jest to kalafior, soja, kapusta czy brukselka. Dotyczy to głównie surowych warzyw, obróbka termiczna zmniejsza zawartość tych substancji o ponad 30 proc.
Powinniśmy pamiętać, że płaska łyżeczka soli kuchennej jodowanej zawiera 300 mikrogramów jodu. Jednak oprócz jodu dostarcza ona organizmowi także niebezpiecznego sodu, który jest sprawcą nadciśnienia, złej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz choroby nerek.
Niedobór jodu to problem większości z nas. Można temu zaradzić i skorzystać z suplementu diety jakim jest koncentrat jodu Jodavit. Także jest on polecany kobietom w ciąży i matkom karmiącym z racji większego zapotrzebowania na jod w tym okresie. Dodatkowa dawka jodu zapewnia prawidłowy przebieg ciąży i rozwój fizyczny płodu. Zabezpiecza również kobietę przed poronieniami i komplikacjami okołoporodowymi.
Sponsorem konkursu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.