Opublikowany przez: apis74 2011-09-26 16:21:38
Ciało człowieka jest jak skomplikowana maszyna, w której zachodzą różne procesy. Procesy te powodują, iż człowiek, a dokładnie jego ciało, wydziela wiele mniej lub bardziej przyjemnych zapachów. Na przykład zapach świeżego potu nie jest zwykle bardzo przykry dla naszego nosa, ale już zapach nieświeżego potu, wywołanego przez żyjące na skórze bakterie jest bardzo nieprzyjemny. Podobnie jest z krwią miesiączkową, która w zetknięciu z powietrzem specyficznie pachnie. Intensywny zapach ciała, może być również spowodowany niektórymi pokarmami, takimi choćby jak cebula, czosnek, oraz alkohol.
Głównymi „sprawcami” przykrego zapachu są nasze pachy, narządy płciowe i stopy, ponieważ właśnie z tych miejsc pot nie może szybko wyparować, co sprzyja aktywności bakterii oraz grzybów.
Nieprzyjemny zapach ciała może być spowodowany różnymi przyczynami. Jednak zwykle nie są one zbyt zagadkowe i bardzo szybko, można je znaleźć. Pierwszym krokiem w pozbyciu się tej „uciążliwości” jest dokładne umycie ciała naturalnymi środkami - szarym mydłem. Jeśli samo mycie nie pomaga, to należy poszukać innej przyczyny. Najczęściej spotykanymi chorobami, które powodują nieprzyjemny zapach są: zakażenie skóry, grzybica stóp, drożdżakowe zapalenie pochwy oraz zgorzel (martwica tkanki).
Również niektóre leki mogą powodować specyficzny zapach ciała. Należą do nich preparaty przeciwtrądzikowe zawierające nadtlenek benzoilu. Przykry zapach może być także następstwem nieprawidłowego metabolizmu pewnych pokarmów lub grup pokarmowych. Na przykład pokarmy bogate w cholinę, zawartą w jajach, wątrobie oraz roślinach strączkowych powodują niekiedy specyficzny zapach potu.
Nieprzyjemny zapach ciała nie jest chorobą, z wyjątkiem przypadków związanych z zakażeniem. W zwalczaniu grzybicy stóp wystarczające są kremy i maści przeciwgrzybiczne, a większość zakażeń drożdżakowych pochwy ustępuje pod wpływem leków przeciwdrożdżakowych. Zakażenia i owrzodzenia skóry leczy się poprzez podanie odpowiednich antybiotyków, a tkankę zgorzelinową usuwa się chirurgicznie.
Zapach potu pod pachami najlepiej usuwają naturalne dezodoranty dostępne w aptekach. Również przy tej dolegliwości wskazane są kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku miętowego oraz przemywanie podatnych na pocenie się miejsc ekstraktem z leszczyny, szałwi i bukwicy. Ważne jest także noszenie odpowiedniej odzieży. Najlepiej, aby była wykonana z naturalnych włókien i nie przylegała do ciała.
Dietetycy zalecają również przyjmowanie cynku lub magnezu, uważa się bowiem, iż u niektórych osób przeciwdziałają one wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu.
Wielu lekarzy twierdzi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też od nas samych zależy, czy problem nieprzyjemnego zapachu ciała będzie nas dotyczył, czy nie. Aby temu zapobiec należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Najważniejszą z nich jest codzienna higiena – czyli mycie całego ciała pod prysznicem lub w wannie. Okolice narządów płciowych należy umyć łagodnym, bezzapachowym mydłem lub specjalnym płynem/żelem przeznaczonym do higieny intymnej. W przypadku dużej potliwości stóp lub grzybicy stóp należy nosić buty wykonane z naturalnych surowców takich jak skóra czy płótno bawełniane, które przepuszczają powietrze. Zaleca się także częste zmienianie obuwia, a obuwie sportowe należy zdejmować zaraz po treningu, aby mogło wyschnąć. Wskazane jest również wsypywanie do środka specjalnego dezodorantu w pudrze. W gorące letnie dni, należy zakładać odkryte buty, aby dzięki cyrkulacji powietrza stopa mogła oddychać. Jeśli musimy założyć skarpety lub rajstopy to powinny być one wykonane z włókien bawełnianych, a nie elastycznych.
Źródło: Rodzinna Encyklopedia Zdrowia, praca zbiorowa
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
carolla 2013.05.13 23:02
Kiedy miałam problem z nadmiernym poceniem się pod pachami, uciążliwymi mokrymi plamami i nie rzadko brzydkim zapachem, pomógł mi tylko Etiaxil, stosowany raz na kilka dni. Moim zdaniem nie ma nic lepszego.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.