Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-10-19 16:00:30
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
W czasie menopauzy wiele kobiet odczuwa pogorszenie jakości życia i dobrostanu psychicznego. Czym to jest spowodowane i czy można zrobić coś, by poprawić swoje samopoczucie?
Menopauza to proces, który prowadzi do zakończenia miesiączkowania i okresu płodności w życiu kobiety. Obniżeniu poziomu estrogenów w organizmie, ustaniu jajeczkowania, a wreszcie krwawienia menstruacyjnego towarzyszy szereg dolegliwości, do których zaliczają się przede wszystkim uderzenia gorąca, nocne poty, przyrost masy ciała. Objawem, na który skarży się wiele kobiet, jest również pogorszenie kondycji psychicznej. Niepokój, rozdrażnienie, brak odczuwania przyjemności z rzeczy, które jeszcze do niedawna nas cieszyły, są spowodowane zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej, a także brakiem akceptacji dla procesu toczącego się w organizmie.
W czasie menopauzy w gospodarce hormonalnej zachodzi szereg zjawisk. Przede wszystkim zmienia się poziom gonadotropin: wzrasta stężenie FSH oraz LH, a spada poziom estrogenów, progesteronu oraz androgenów (testosteronu i andostendrionu). To sprawia, że cykle menstruacyjne wydłużają się, by ostatecznie całkiem zaniknąć. Jeśli miesiączka nie występuje od miesięcy, a poziom estrogenów w surowicy krwi wynosi poniżej 10 mg/dobę, proces menopauzy dobiega końca[1]. W tym czasie gospodarka hormonalna kształtuje się na nowo: poziom estrogenów jest bardzo niski, a poziom gonadotropin – wysoki. Wywiera to wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, co objawia się między innymi rozdrażnieniem, niepokojem, przygnębieniem, zmniejszeniem satysfakcji z jakości życia.
Za pogorszenie dobrostanu psychicznego odpowiadają przede wszystkim wahania w gospodarce hormonalnej, ale również brak samoakceptacji dla procesów toczących się w organizmie. W okresie klimakterium wiele kobiet obserwuje przyrost masy ciała (zwłaszcza w okolicy brzucha, ud i pośladków), a także pogorszenie kondycji skóry i włosów. Cera staje się cienka i delikatna, a zmarszczki mocniej uwidocznione. Pozbawione elastyczności włosy przestają dobrze się układać,
stają się suche i matowe, mogą również mocniej zacząć siwieć[2]. To sprawia, że kobiety buntują się przeciwko swojemu nowemu wyglądowi, przestają się akceptować i czuć atrakcyjnie. Zmiany zachodzące w ciele znacznie obniżają ich samozadowolenie, co objawia się rozdrażnieniem oraz pogorszeniem nastroju.
Aby przeciwdziałać tym zmianom, warto mocniej o siebie zadbać w tym okresie. Zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, otaczanie się ludźmi, którym na nas zależy mogą pomóc nam przejść przez ten etap. Dobre jest także zaprzestanie buntowania się przeciwko naturze i procesowi, przez który każda kobieta musi przejść. Pozytywne nastawienie do menopauzy i zadbanie o siebie mogą nie tylko pomóc nam przejść przez ten czas, ale i poprawić kondycję psychiczną.
W okresie menopauzy zaleca się kobietom poświęcenie większej uwagi samym sobie. W tym czasie najczęściej dzieci wyfrunęły już z gniazda, pozycja zawodowa została zbudowana, panie mają więc wreszcie czas na to, by zająć się sobą i swoimi pasjami. Dobrze jest odkurzyć dawne zainteresowania lub rozbudzić w sobie nowe. Zmiana środowiska, odkrycie pasji czy poświęcenie się czynnościom, o których wcześniej nawet nie myślałyśmy, mogą nakierować nasze myśli na nowe tory i sprawić, że na nowo rozbudzimy w sobie radość życia.
Duże znaczenie ma także aktywność fizyczna. Ruch na świeżym powietrzu, kurs tańca towarzyskiego w studiu czy pływania na basenie to sposoby na poprawę jędrności ciała, spowolnienie procesów starzenia oraz poprawienie samopoczucia. Aktywność stymuluje mózg do produkcji endorfin, dzięki którym czujemy się szczęśliwsi. Warto też sięgnąć do technik relaksacyjnych, które pomogą nam zwalczyć stres, zniechęcenie czy rozdrażnienie i wyzwolić się od niepotrzebnych napięć.
W czasie menopauzy warto też zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie. Kobietom po 50. roku życia zaleca się zwiększenie w diecie produktów bogatych w fitoestrogeny, które w budowie przypominają żeńskie hormony płciowe, dzięki czemu mogą spowolnić dolegliwości spowodowane nagłym spadkiem estrogenów w organizmie [3].
Dobrze jest także zadbać o właściwy poziom witaminy D i wapnia, które wzmacniają gospodarkę kostno-stawową, oraz witamin z grupy B, wspierających pracę układu nerwowego. Oprócz tego można sięgnąć po suplementy diety łagodzące dolegliwości menopauzy, np. Jasnum Mood, które zawiera standaryzowany ekstrakt ze znamion szafranu, a także witaminę B12 przyczyniającą się do prawidłowego funkcjonowania psychicznego i fizycznego.
Okres menopauzy nie jest łatwym czasem dla kobiet, ale prowadząc zdrowy styl życia, dbając o siebie i zdrowo się odżywiając, można złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy i poprawić swój komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny.
[1] Tomasz Pertyński, Grzegorz Stachowiak, Menopauza – fakty i kontrowersje, Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology Tom/Volume 57; Numer/Number 5/200
[2] Marcin Pełka, Grażyna Broniarczyk-Dyła, Wpływ menopauzy na strukturę i procesy fizjologiczne skóry, Przegląd Menopauzalny, 6/2008.
[3] Szkutnik-Fiedler Danuta, Jędrzejczyk Małgorzata, Grześkowiak Edmund, Bartkowiak-Wieczorek Joanna, Seremak-MrozikiewiczAgnieszka, Krzysztof, Mrozikiewicz Przemysław M., Rola terapii fitoestrogenowej w łagodzeniu dolegliwości u kobiet po menopauzie, Ginekologia Polska, 2010.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.