Opublikowany przez: monika.g 2016-07-04 17:11:35
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Skaza białkowa u niemowląt
Skaza białkowa to rodzaj alergii pokarmowej, która rozpoznawana jest już u niemowląt. W przypadku tej alergii czynnikiem uczulającym jest białko mleka. Organizm reaguje na nie jak na bakterię lub wirusa i zaczyna się przed nim bronić. Alergia to nieprawidłowa odpowiedz układu immunologicznego, który błędnie rozpoznaje „wrogów” tam, gdzie ich nie ma i walczy przeciwko nim. Tworzy się wtedy stan zapalny powodujący objawy w postaci zmian skórnych oraz zaburzeń układu oddechowego i pokarmowego.
Skaza białkowa objawia się głównie w postaci zmian skórnych u dziecka. Wypryski na skórze kilkudniowego noworodka przeważnie nie świadczą jeszcze o alergii. Są to zazwyczaj potówki. Jednak, gdy krostki i zaczerwienienia powstają u dziecka 2-3 miesięcznego mogą one już wskazywać na alergię malucha. Zmiany alergiczne pojawiają się najczęściej na policzkach, w zgięciach łokci i kolan, za uszami. Oprócz pojawienia się drobnych krostek i zaczerwienienia skóra malucha zaczyna się łuszczyć, staje się szorstka i bardzo wysuszona. Dziecko się drapie, bo skóra zaczyna swędzieć i boleć. Prowadzi to do atopowego zapalenia skóry (AZS). Ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić wymioty, kolki, zaparcia i ulewanie, a także biegunki ze śluzem i krwią. Dziecko może też wolniej przybierać na wadze. Układ oddechowy również reaguje na alergeny, a objawia się to trudnościami z oddychaniem, sapką, katarem i kaszlem oraz częstymi stanami zapalnymi ucha, gardła, oskrzeli.
Skaza białkowa zwykle ustępuje po 3 roku życia dziecka, ale głównie wtedy, gdy jest ona odpowiednio leczona. Nieleczona alergia na mleko z wiekiem przeradza się w kolejną alergie, przeważnie wziewną co może doprowadzić nawet do astmy. Leczenie nie polega jednak na podawaniu leków. Najważniejsze jest łagodzenie skutków alergii i dieta eliminacyjna.
W przypadku, gdy na skórze dziecka pojawią się zmiany skórne w postaci AZS smaruj je emolientami, które nawilżą i odbudują zniszczony naskórek. Aby zlikwidować objawy alergii musisz unikać produktów, które tę alergię wywołują, w tym przypadku mleka.
Karmienie piersią znacznie zmniejsza wystąpienie alergii u dziecka. Jednak nie zapobiega jej całkowicie, ponieważ malucha nie uczula samo mleko matki, ale substancje, które się w nim znajdują. Dlatego właśnie, gdy karmisz piersią musisz zwracać uwagę na to co jesz i obserwować reakcje dziecka na twój pokarm po zjedzeniu różnych produktów. Jeśli u twojego dziecka stwierdzono lub podejrzewa się skazę białkową powinnaś wyeliminować ze swojej diety produkty mleczne oraz inne produkty silnie alergizujące. Białka oprócz mleka i produktów mlecznych zawiera także czerwone mięso – wołowe i wieprzowe, a cytrusy, owoce drobnopestkowe czy orzechy maja silne właściwości uczulające.
Unikając produktów mlecznych pozbawiasz swój organizm wapnia, który jest niezbędnym budulcem kości maluszka. Organizm produkując mleko dla dziecka będzie „zabierał” twoje zapasy wapnia, które powinnaś uzupełniać produktami mlecznymi, jednak w przypadku skazy białkowej u malca nie możesz ich jeść. Z tego powodu musisz szukać innych źródeł cennego pierwiastka, aby nie doprowadzić do osteoporozy i próchnicy. Unikaj też cukru, który również zabiera ci cenny wapń.
W diecie mamy dziecka ze skazą białkową powinny znaleźć się: kasze - jęczmienna, gryczana, jaglana, płatki owsiane i inne, pieczywo pełnoziarniste, warzywa: marchew, brokuły, seler, pietruszka, sałaty i inne, fasolka szparagowa, rośliny strączkowe, owoce (oprócz cytrusów), mięso drobiowe, z królika. Zamiast mleka krowiego możesz pić mleko sojowe, produkty mleczne zastąpi np. serek tofu, ale w małych ilościach. Dobrym źródłem wapnia są też migdały i orzechy, ale one również mogą powodować silną alergię, więc trzeba na nie uważać.
Alergia na mleko może się pojawić także u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym. W tym przypadku udaj się do lekarza, który przepisze specjalny preparat mlekozastępczy, tzw. hydrolizat mleka krowiego (na opakowaniach oznaczany jako HA). Jest to pełnowartościowy produkt, który różni się od zwykłego mleka tym, że cząsteczki białka rozbite są w nim na mniejsze elementy, dzięki czemu organizm dziecka łatwiej je trawi.
Rozszerzając dietę dziecku ze skazą białkową czytaj dokładnie etykiety produktów. Wiele z nich nawet tych, które z mlekiem nie mają nic wspólnego zawiera białka mleka. Taka informacja o wszelkich alergenach zawsze znajduje się na opakowaniu. Uważaj również na inne alergeny, bo mały alergik może mieć uczulenie również na inne produkty oprócz mleka. Podając dziecku nowy pokarm zawsze obserwuj jego reakcję. Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo, podając je dziecku przez kilka następnych dni w małych ilościach. Jeśli nic się nie dzieje, możesz podawać kolejne. W przypadku uczulenia od razu będziesz wiedziała na co dziecko zareagowało.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.07.07 22:35
całe szczęscie, że syn nie miał skazy!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.