Wspólne zabawy w wodzie z dzieckiem to nie tylko wielka frajda ale bardzo wiele korzyści. Lekarze przekonują, że oswajanie maleństwa z wodą ma bardzo wiele plusów i warto zabierać na basen już kilkumiesięczne dzieci.
Szkółki pływackie dla niemowląt są dość powszechne. Jednak tylko 3% Polaków z tego korzysta. Dla porównania 40% holenderskich niemowląt regularnie uczęszcza na basen. Warto zapoznać się z korzyściami płynącymi z dziecka w wodzie.
Zdrowy jak rybka!
Dziecko na basen musi przyjść zdrowe. Lekarz pediatra oceni stan zdrowia dziecka i zezwoli lub nie na zabawy w wodzie. Zwykle przeszkodą mogą być np. poważne choroby układu oddechowego i krążenia, alergie skórne lub infekcja układu moczowego.
Na basen nie powinny też przychodzić dzieci podziębione, tuż po infekcji ucha, oskrzeli lub płuc, z nasilonym refluksem żołądkowo-jelitowym albo szczepione w ciągu ostatnich dwóch dni.
Lekarz może wystawić zaświadczenie które może być wymagane na basenie.
Bywa, że po kontakcie dziecka z wodą może pojawić się alergia skórna. Jednak teraz baseny dla malutkich dzieci nie mają wody chlorowanej a oczyszczaną ozonem.
Naukę pływania warto zaczynać jak najwcześniej. (od ok. 3 miesiąca życia), tak małe dzieci posiadają odruchy z życia płodowego. Umiejętności te zanikają około 6 miesiąca życia.
Zanim zabierze się dziecko na basen, warto poczytać opinie innych a najlepiej udać się tam samemu i ocenić miejsce. Trzeba zwrócić uwagę na temperaturę wody, otoczenia, jak wyglądają szatnie, opieka medyczna.
Co ze sobą zabrać.
Ręczniki dla dziecka, najlepiej dwa. Pieluszki wodoodporne, kosmetyki dla dziecka i suszarkę aby nie czekać w kolejce.
Pieluszki idealne na basen!
Pełne zanurzenie.
Nie każde dziecko lubi wodę. Oswajanie wcześniej w wanience może bardzo pomóc. Aby oswoić dziecko do głębszej wody, można wziąć je do dorosłej wanny razem z rodzicem i delikatnie zanurzać, masować, bawić się w ten sam sposób od którego zacznie się pobyt w basenie. Dziecko będzie wiedziało, że rodzic jest blisko, znane będą mu czynności więc adaptacja będzie łatwiejsza.
Zabawy z niemowlęciem na basenie ograniczają się do balansowania na wodzie, do delikatnego pluskania, masowania. Dla dziecka ważne są doznania takie jak swoboda, pluskanie nóżkami, szum wody czy kropelki wody na ciele. Idealne jest kładzenie dziecka na pleckach na wodzie. Należy pamiętać aby dziecko cały czas widziało rodzica i czuło, że jest bezpieczne.
I po wszystkim.
Po basenowej przygodzie otulamy dziecko ręcznikiem, dokładnie osuszamy i czekamy jakiś czas zanim wyjdziemy na zewnątrz. W tym czasie można maluszka nakarmić. Dziecko w ten sposób się wyciszy i uspokoi bo wielu wrażeniach.
Co o dziecku na basenie sądzą lekarze?
dr Katarzyna Nowicka, neonatolog
Zabierając maluszka na basen, troszczymy się o jego zdrowie, bo organizm małego pływaka przyzwyczaja się do nagłych zmian temperatury i przez to staje się odporniejszy na infekcje. Ruchy w wodzie stymulują też rozwój psychoruchowy oraz usprawniają koordynację.
Paweł Górski, fizjoterapeuta
Woda daje jednocześnie odciążenie i opór. To nowe doznanie dla maluszka, który w tych dość nietypowych dla niego warunkach świetnie ćwiczy swoją równowagę. Pływanie wspomaga też harmonijny i proporcjonalny przyrost całego ciała.
Paweł Zawitkowski, terapeuta NDT-BOBATH
Zabawy w wodzie poprawiają koordynację, plastyczność, płynność i estetykę ruchów dziecka. Maluszki dzięki temu coraz swobodniej obracają się na boki, unoszą nogi i wyciągają rączki do zabawek. Są po prostu sprawniejsze.
Jadwiga Haj-Gębała, instruktorka pływania
Zajęcia w wodzie są ciekawą, zachęcającą i atrakcyjną formą aktywności dla najmłodszych i kilkuletnich dzieci. Poprzez zabawę nawiązują one lepszy kontakt z rodzicami i z innymi dziećmi, jeśli są to zajęcia w grupie.
fot. Internet.
pomoc: Mam Dziecko.