Opublikowany przez: Kasia P. 2018-10-17 20:50:14
Autor zdjęcia/źródło: niemowlę i pies @ unsplash
Jeśli mamy kota czy psa, zwykle zastanawiamy się jeszcze podczas ciąży jak to będzie z nimi i z dzieckiem. Czy zwierzaki nie będą uprzykrzać maluchowi życia?Czy dziecko nie będzie drażnić zwierząt? Zanim przeczytasz podopowiedzi jakie dla Ciebie mam, bądż pewna jednego. Nie ma żadnych złotych zasad, ponieważ każdy nowy człowiek i każdy zwierzak są inni. Jednak to Ty możesz pokierować i zapanować nad tą wyjątkową relacją.
Musimy pamiętać zawsze o tym, że zwierzę to tylko zwierzę. Dopóki dziecko jest w okresie niemowlęcym nie powinno (zwłaszcza podczas snu) mieć kontaktu ze zwierzęciem bez naszej kontroli. Zawsze przebywaj z dzieckiem, kiedy bawi się ze zwierzakiem. Pamiętaj również, że zwierzę nie może spać w pomieszczeniu w którym śpi maluszek.
Kiedy mama jest jeszcze z dzieckiem w szpitalu, ważne żeby taka przyjechał do domu z ubrankiem dziecka, które jest przesiąknięte maluszka zapachem. Takiego bodziaka można dać do powąchania zarówno kotu, jak i psu. W ten sposób zwierzak będzie troszkę oswojony już z nowym człowiekiem w stadzie. Ważne jednak, żeby wąchanie nie zakończyło się zabawą ubrankiem. Ucz zwierzę, że ten zapach wymaga delikatnego traktowania.
Liczy się kolejność. Jeśli wracamy z dzieckiem ze szpitala, pies nie powinien witać właścicieli w domu. W ten sposób wita niemowlę na swoim terenie. Ważne żeby np. tata wyszedł z psem. W trakcie spaceru mama powinna z kolei wejść z dzieckiem do domu i się z nim rozgościć. Pies powinien wrócić ze spaceru i zastać w domu rozgoszczone w najlepsze niemowlę.
Kiedy zwierzak zainteresuje się dzieckiem pozwól mu na spokojnie je obwąchać, a nawet polizać delikatnie np. po stopie. To bardzo ważne żeby zwierzę wyczuło, że dziecko potrzebuje opieki, delikatności i troski. Zwierzak zrozumie to z pewnością patrząc na to jak starannie opiekujesz się maluszkiem.
Na zakończenie przypomnienie o higienicznej stronie przebywania w domu zwierzaka i niemowlaka. Newralgicznie robi się wtedy, kiedy nasz maluszek zaczyna raczkować. Dlatego kiedy ten okres nadejdzie chowaj wszelkie miski z jedzeniem, zabawki psa, czy kuwetę kota. Posłanie trzep dokładnie codziennie i pierz raz w tygodniu. No i już ostatnie z ostatnich niezależnie od wieku dziecka , pamiętaj aby po zabawie ze zwierzęciem, nawet najkrócej trwającej, umyło rączki.
Macie kota lub psa? Jak oswajaliście je z niemowlęciem?Zapraszam do komentarzy pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.