Opublikowany przez: Monika C. 2020-05-26 15:03:32
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Henley Design Studio on Unsplash
Od pierwszych chwil życia dziecka sprawdzamy czy prawidłowo przybiera na wadze. To normalne, że w pierwszych dobach nieznacznie traci ze swojej wagi urodzeniowej (ok. 10-15%), jednak maluszek powinien to szybko nadrobić. Waga niemowlaka jest sprawdzana podczas każdej wizyty u lekarza. Niektóre mamy kompletując wyprawkę niemowlaka, kupują także wagę.
Tempo przybierania na wadze niemowląt jest indywidualne i zależy od wielu czynników. Średnia waga noworodków waha się pomiędzy 2500 – 4000 g. Podobnie, średnio dzieciom przybywa ok.:
600 g w pierwszym miesiącu życia
800 – 900 g w 2 i 3 miesiącu
700 g – w drugim kwartale życia
oraz ok. po 500 g/ miesięcznie w drugim półroczu życia.
Nadwaga u niemowląt (do końca 1 roku życia) może być uwarunkowana dwojako:
mama dziecka ma zaburzenia gospodarki węglowodanowej (np. choruje na cukrzycę lub nietolerancję glukozy), cierpiała na otyłość jeszcze przed ciążą lub zbyt dużo przytyła w czasie ciąży
przedwczesnym urodzeniem dziecka oraz zbyt niską wagą w porównaniu do wieku ciąży.
Większą skłonnością do nadwagi mogą wykazywać się dzieci, które nie są karmione piersią oraz są przekarmiane. Nadwagę moga powodować u dzieci także zaburzenia endokrynologiczne.
W przypadku dziecka karmionego piersią nie ma potrzeby dopajania go. Gdy jednak maluch podrośnie i zaczyna się rozszerzanie diety, zamiast herbatki, napoju lub soku, najlepsze będzie podawanie mu wody. Zaspokajanie pragnienia wodą pozwala na wyrobienie zdrowego nawyku. Dobrze, jeśli także przyszła mama gasi pragnienie właśnie wodą - w ten sposób nie dostarcza sobie dodatkowwych kalorii, a następnie zdrowe nawyki przekazuje w naturalny sposób dziecku.
Jedną z rekomendowanych dla kobiet w ciąży, mam karmiących i niemowląt - już od pierwszych dni życia, jest woda źródlana Baby Zdrój. To woda niskosodowa i niskozmineralizowana, czerpana z jednego źródła o pierwotnej czystości. Dzięki unikalnemu na skalę światową składowi, woda Baby Zdrój nie wymaga gotowania. Idealnie nadaje się do przyrządzania posiłków dla niemowląt oraz wspomaga laktację. Posiada pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka.
Marka Baby Zdrój przygotowała specjalną ofertę dla dzieci. Wyjątkowa woda źródlana w wygodnej butelce o niewielkiej pojemności 250ml z korkiem niekapkiem. Produkt jest dostępny w dwóch wersjach - w różowej butelce dla dziewczynki oraz niebieskiej dla chłopca. Kształt i wielkość butelki idealnie wpasowuje się do małej rączki dziecka, a korek niekapek zapewnia bezpieczeństwo spożywania wody nawet podczas ruchu. Baby Zdrój jest dostępna także w innych pojemnościach 0,5 - 1 - 1,5 - 3 L.
Tendencję do porównania tempa rozwoju z innymi dziećmi, m. in. przybierania na wadze ma większość z nas. Nie jest to dobra i wiarygodna metoda! Każdy z nas, nawet niemowlak jest inny! Ocenie prawidłowego tempa przybierania na wadze wśród dzieci, służą siatki centylowe, czyli wykresy, na których można sprawdzić przebieg rozwoju maluszka na tle populacji. Krzywe umieszczone na siatce centylowej i pokazują jaki procent dzieci w całej populacji, w danym wieku, ma taką wagę. Za prawidłowy wynik uważa się taki, kiedy waga dziecka znajduje się pomiędzy 3 a 97 centylem. Odstępstwa od tej szerokiej normy zawsze należy skonsultować z lekarzem pediatrą. Znając wzrost i wagę dziecka, sami możemy w łatwy sposób sprawdzić czy waga dziecka mieści się w normie.
Ważne: aby pomiar był wiarygodny najlepiej ważyć maluszka na tej samej wadze, o podobnej porze i bez ubrania (tak jak robią to dorośli). Pomiary robione w poradni dzieci zdrowych zazwyczaj odbywają się w tych samych warunkach, dlatego są najbardziej miarodajne.
Pamiętaj: nawet jeśli samodzielnie sprawdzasz wagę swojego dziecka, regularne wizyty u pediatry, który zna Twojego maluszka są niezwykle ważne: kontroluje on jego ogólny stan zdrowia, postępy w rozwoju oraz potrafi wychwycić najmniejsze nieprawidłowości, które im szybciej zostaną zauważone, tym szybciej zostanie wdrożone leczenie.
Artykuł powstał we współpracy z marką Baby Zrój.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.