Opublikowany przez: Emilia Ch. 2021-05-10 21:52:08
Autor zdjęcia/źródło: fot.: Unsplash
Jajowody można porównać do wężyków, które mają około 10 centymetrów długości i jeden centymetr szerokości. Tymi wężykami komórki jajowe uwolnione z jajnika wędrują do macicy. W jajowodach odbywa się też zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik. Jajowody są zatem drogą, którą zapłodniona komórka pokonuje, aby dostać się do macicy i tam się zagnieździć. W przypadku niedrożności jajowodów ta droga jest zablokowana, co uniemożliwia komórkom jajowym dotarcie do macicy, a co za tym idzie – zajście w ciążę.
Najczęstsze przyczyny niedrożności jajowodów
– stany zapalne powodujące powstawanie zrostów
– infekcje intymne i choroby przenoszone drogą płciową (m.in. chlamydia, rzeżączka)
– operacje i zabiegi w obrębie jamy brzusznej (np. wycięcie wyrostka robaczkowego)
– poronienia
– endometrioza
Badanie drożności jajowodów wykonuje się w pierwszej fazie cyklu – najczęściej pomiędzy 8 a 12 dniem cyklu, po całkowitym ustaniu krwawienia miesiączkowego.
Drożność jajowodów można wykonać na dwa sposoby:
Często – zarówno po badaniu HSG, jak i Sono HSG w przypadku lekkiej niedrożności zdarza się, że podany kontrast „przepycha” przeszkody, tym samym udrażniając jajowody. Podczas badania również lekarz może je udrożnić wtłaczając w jajowody strumień powietrza lub płynu. W przypadku dużych zrostów lub wystąpienia innych anomalii – chociażby wodniaków, pacjentka kwalifikowana jest do zabiegu chirurgicznego laparoskopii.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.