Opublikowany przez: Familiepl 2020-01-16 13:10:54
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Brooke Lark/Unsplash
Niedoczynność tarczycy dotyka coraz większej liczby osób. Jak powinno wyglądać żywienie chorych z niedoczynnością tarczycy? Jest to choroba dietozależna, która pojawia się u coraz większej grupy osób. W zdecydowanej większości to kobiety borykają się z problemami w funkcjonowaniu tarczycy. Warto wiedzieć jakie są objawy i jak żywić się, aby zapobiegać problemom związanym z tarczycą, co zrobić aby usprawnić jej pracę, a czasami uniknąć obowiązku brania hormonów tarczycy.
Podstawą do rozpoznania niedoczynności tarczycy jest wykonanie badań krwi. Aby stwierdzić niedoczynność, zazwyczaj wynik pokaże wysokie TSH oraz niskie fT3 i fT4. Pamiętajmy, że to zawsze lekarz interpretuje wyniki i diagnozuje chorobę. Do najczęstszych objawów należą: nagłe przybieranie na wadze, zwiększenie wrażliwości na zimno, ospałość, zmęczenie, nadmierna retencja wody.
Układając jadłospis powinniśmy zwrócić uwagę, aby produkty były jak najmniej przetworzone, bogate w witaminy takie jak A, D czy składniki mineralne m.in. jod, selen, cynk. W celu usprawnienia pracy tarczycy badania pokazują korzystny wpływ eliminacji przede wszystkim fast-foodów, słodyczy, ale także ograniczenie spożycia orzechów ziemnych czy warzyw takich jak kapusta, kalafior, fasola, brokuły m.in ze względu za zawartość goitrogenów, które negatywnie wpływają na działanie tarczycy. Czasami zaleca się także, ograniczenie spożycia glutenu jako czynnika prozapalnego oraz mleka i jego przetworów.
CZYTAJ TEŻ:
>> Najpopularniejsze diety odchudzające - czy działają?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.