Opublikowany przez: Kasia P. 2014-07-31 11:19:29
Moment, w którym dziecko prosi o zwierzę, jest niezwykle ważnym etapem w życiu naszej pociechy. To bowiem oznacza, że u malucha pojawia się potrzeba troski i opieki nad drugą istotą. Oczywiście niekiedy chęć posiadania psa bądź kota jest tylko kaprysem. Dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa w tej sytuacji rodzic, który powinien rozważyć tą kwestię, opierając swoją decyzję o wiedzę na temat swojej pociechy, jej charakteru oraz usposobienia.
Zanim przygarniesz zwierzaka
Wielu z nas zastanawia się, jaki moment jest najbardziej odpowiedni na przyjęcie domowego pupila. – Dziecko w wieku trzech lat jest na tyle świadome, że nie powinno zrobić zwierzakowi umyślnie krzywdy. Co więcej, im wcześniej wprowadzimy do naszego życia pupila, tym szybciej malec wyrobi w sobie nawyk szacunku do zwierząt oraz utrwali cechy takie, jak wyrozumiałość, cierpliwość oraz empatia – tłumaczy Hubert Bukowski, ekspert sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl. Pamiętajmy, że każde dziecko jest jednak inne. Jedno może już od najmłodszych lat być przygotowane do włączenia w swoje życie zwierzaka, inne po kilku dniach znudzi się, a troska o wymarzonego pieska bądź kotka zejdzie na dalszy plan. – Oczywiście im młodsza pociecha, tym mniej obowiązków związanych z opieką nad pupilem powinno na niej spoczywać. Początkowo może to być wspólne z rodzicami przygotowywanie i podawanie posiłków, spacerowanie bądź zabawy. Na późniejszym etapie maluch może przejmować coraz bardziej odpowiedzialne zadania – mówi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl.
Podjęta decyzja o przyjęciu zwierzaka przede wszystkim musi być trwała. Możemy wybrać najbardziej odpowiedni moment, sprostać oczekiwaniom swojego dziecka oraz odczuwać zadowolenie z nowego pupila jednak jeśli okaże się, że zaangażowanie malca nie jest wystarczające, bądź co gorsza – nasza pociecha ma alergię, dalsza opieka nad zwierzęciem może okazać się niemożliwa. Nie powinno się odtrącać przygarniętego pod dach stworzenia, dlatego zanim pozwolimy dziecku na posiadanie psa bądź kota określmy najpierw jego predyspozycje – zarówno zdrowotne, jak i osobowościowe. Alergiczne testy powinny stanowić preludium do podjęcia decyzji o przygarnięciu zwierzaka podobnie jak określenie zaangażowania i swoistej dojrzałości dziecka, a także gotowości dorosłych domowników do opieki nad nowym członkiem rodziny.
Jak pies z kotem – czyli który zwierzak lepszy dla malucha?
Zdecydowaliśmy się na posiadanie zwierzaka, wykonaliśmy testy alergiczne oraz przeprowadziliśmy rozmowę ze swoim dzieckiem na temat tego, jak odpowiedzialnie opiekować się pupilem? Teraz czas, by zdecydować, jakie zwierzę najbardziej będzie nam odpowiadało.
Pies i kot to dwa najpopularniejsze wybory. Opieka nad każdym z nich wymaga różnych działań i zabiegów. – Kot potrzebuje mniej uwagi niż pies chociażby z tego względu, że nie trzeba z nim wychodzić na spacery. Gdy w domu jest dziecko należy jednak dbać o niego w szczególny sposób. Powinno się go jak najczęściej wyczesywać oraz obcinać pazurki. Dziecko, które dopiero poznaje świat, może niekiedy pociągnąć zwierzę za ogon lub nieumyślnie zrobić inne rzeczy, które będą dla pupila nieprzyjemne, a reakcją obronną będzie drapanie – mówi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. – Z kolei decydując się na psa musimy mieć na względzie zapotrzebowanie tego zwierzaka na częste spacery, zabawę oraz dużą dozę uwagi i odpowiedzialności, z jaką opieka nad nim się wiąże – dodaje. Mimo obowiązków, które niesie ze sobą posiadanie czworonoga, istnieją również niezastąpione plusy życia w jego towarzystwie. Pies może stać się pierwszym bezinteresownym przyjacielem naszej pociechy oraz wspaniałym towarzyszem wspólnych zabaw. Czworonogi bardzo przywiązują się do domowników, dlatego między pupilem a dzieckiem może wytworzyć się więź emocjonalna. Ich zachowania uczą też wrażliwości i zrozumienia. Wspólna z rodzicami i zwierzakiem zabawa może przerodzić się w naukę sztuczek. Dziecko wydając komendy psu oraz nagradzając go za dobrze wykonane polecenie może wejść w rolę nauczyciela oraz poczuć, że to, co mówi, jest istotne.
Zwierzę, które stanie się naszym życiowym towarzyszem, bez względu na to, czy będzie to pies czy kot, przede wszystkim musi być dla nas ważne. Dziecko obserwując zachowania zwierzaka uczy się, że inne istoty również odczuwają emocje – radość, ale też ból czy tęsknotę. Maluch analizuje także nasze podejście do pupila. Jeśli traktujemy psa bądź kota w sposób odpowiedzialny, dbając o niego i okazując mu miłość, nasza pociecha będzie również szanowała inne żywe stworzenia.
Zwierzak tak, ale za jakiś czas
Często okazuje się, że zarówno rodzice, jak i dziecko nie są gotowi na podjęcie się opieki nad zwierzakiem. Przyczyny są różne – może to być na przykład nieprzygotowanie ze strony dziecka, natłok obowiązków w życiu rodziców czy też nieodpowiednie warunki mieszkalne. To jednak nie musi jeszcze oznaczać rezygnacji z przygotowywania się do posiadania w przyszłości psa bądź kota. Dziecko może uczyć się empatii i odpowiedzialności czytając wraz z rodzicami informacje na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami. Możemy również wyrabiać w nim poczucie empatii oraz chęć niesienia pomocy poprzez wirtualne adopcje w schroniskach oraz zakup produktów dla potrzebujących psów i kotów – dziś takie działania umożliwia na przykład akcja dlaSchroniska.pl. Warto w ten sposób uczyć dziecko odpowiedzialności i wrażliwości.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.