Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Szczepienia u dzieci@pixabay.com
To prawda, że nie uchronisz dziecka przed wszystkimi chorobami, ale dzięki szczepionce możesz je uodpornić na wiele niebezpiecznych chorób. Dzięki szczepionce maluchy nie chorują już na chorobę Heinego-Medina i jeszcze do niedawna rzadko atakowała je gruźlica. Jednak, pomimo że już definitywnie dawno obalono tezę mówiącą, że wirus odry w szczepionce MMR przeciwko odrze, śwince czy różyczce miał wywoływać autyzm u dzieci, strach przed szczepionkami pozostał.
Szczepienia u dzieci
Ilość podanych szczepionek nie ma znaczenia. Możesz ich podać dowolna liczbę. Oczywiście podajesz ich dziecku nie więcej niż dwie, a to ze względu na ból przy wkłuwaniu igły. Jeśli podana szczepionka zawiera zawiera wirusy zabite, kolejne szczepienie może nastąpić po dwóch tygodniach. W przypadku wirusów żywych kolejne szczepienie może być przeprowadzone dopiero po 4 tygodniach. Nieprawdą jest, aby przeciwwskazaniem do szczepienia był katar, za luźny stolec lub ząbkowanie. Także szczepienie można przeprowadzić, gdy już ktoś w domu jest chory i choroba zakaźna zaczęła się wykluwać.
Kiedy lepiej nie szczepić?
Jeśli po pierwszej dawce szczepionki pojawiło się uczulenie lub gdy temperatura przekroczyła 38 st. C. Także należy powstrzymać się ze szczepieniem w przypadku zaostrzenia przewlekłej choroby, gdy dziecko ma schorzenia nefrologiczne lub przyjmuje niektóre leki.
Szczepienia u dzieci – efekty uboczne
Najczęściej pojawia się zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki i towarzyszy mu gorączka, ból, obrzęk i wysypka. Podaj wtedy paracetamol. Nie ma się czego obawiać. Wszystko niedługo przejdzie.
Inne zaburzenia po szczepionce, zdarzające się wyjątkowo rzadko w godzinę po zastrzyku to drgawki, wysoka gorączka i zaburzenia świadomości.
Szczepionka nie jest na całe życie
Szczepienia u dzieci nie powinny ograniczać się tylko do obowiązkowych szczepionek. Ważna są także te przeciwko pneumokokom i meningokokom. Są one płatne, jednak dzięki nim dzieci nie zachorują i nie przekażą wirusów dorosłym. Musisz wiedzieć, że zaszczepione dziecko nie jest chronione przez całe życie. Działanie osłonowe przestaje działać po 5-10 latach i niektóre z nich przydałoby się powtórzyć. Szczególnie powinny o tym pamiętać kobiety planujące dziecko. Po zgłoszeniu się do lekarza i oznaczeniu przeciwciał dowiedzą się one, czy powinny powtórzyć szczepienia przeciwko odrze, śwince, różyczce, ospie czy krztuścowi.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.08.19 08:33
Dokladnie lepiej zaszczepić !
Stokrotka 2016.08.17 13:06
Lepiej zaszczepić i mieć spokój. To tylko maleńkie ukłucie
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.