Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: flickr.com, Faith Kashefska Lefever @ Problemy z zajściem w ciążę
Jeśli po roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń, czyli 3-4 razy w tygodniu, nie udaje wam się zajść w ciążę powinniście zgłosić się do lekarza. Problemy z zajściem w ciążę nie muszą mieć od razu bardzo poważnej przyczyny, takiej jak choroba, ale powinny być zbadane, aby można je było skutecznie rozwiązać.
Problemy z zajściem w ciążę – od czego zacząć?
Jeśli po roku bezskutecznych starań o dziecko ciąża się nie pojawiła powinniście oboje z mężem czy partnerem zapisać się na wizytę do lekarza ginekologa, który zleci podstawowe badania w kierunku niepłodności. Lekarz będzie potrzebował zobaczyć twój kalendarzyk menstruacyjny z ostatnich miesięcy. Na jego podstawie ustali czy cykle są regularne oraz czy dochodzi do owulacji. Zleci również podstawowe badania, których lista znajduje się poniżej. Jeśli mimo podjęcia leczenia nadal problem nie zostanie rozwiązany lekarz ginekolog skieruje was do specjalistycznej kliniki leczenia niepłodności.
Problemy z zajściem w ciążę – jakie badania wykonać?
U kobiety zajście w ciążę zależne jest głównie od prawidłowego poziomu hormonów, dlatego powinnaś wykonać następujące badania:
Dodatkowo można przeprowadzić również badanie poziomu hormonu AMH, dzięki któremu można ustalić rezerwę jajnikową, czyli ilość komórek jajowych, które jeszcze pozostały kobiecie.
Mężczyzna powinien wykonać głównie:
W diagnostyce niepłodności zarówno męskiej, jak i żeńskiej brany jest również pod uwagę tryb życia oraz używki. Przyczyną niepłodności mogą być także przebyte infekcje i zakażenia
Problemy z zajściem w ciążę – kiedy wykonać badania?
Badania hormonów wykonuje się z krwi w określonych dniach cyklu, wtedy są najbardziej miarodajne, bo nic nie zaburza ich odczytu.
Problemy z zajściem w ciążę ma współcześnie coraz więcej zdrowych par, u których wszystkie badania wychodzą prawidłowo. Wiąże się to głównie z trybem życia, dlatego starajcie się jak najmniej narażać na stres, uprawiajcie sport i zupełnie zrezygnujcie z używek, takich jak alkohol, papierosy czy duże ilości kawy. Pamiętajcie również, że mimo regularnych cykli nie zawsze u kobiety dochodzi do owulacji i z tego względu wasze starania mogą się wydłużyć. Nie rezygnujcie, ale również nie skupiajcie się wyłącznie na konieczności spłodzenia potomka. Wiele w tym przypadku zależy bowiem od nastawienia psychicznego, a jeśli presja jest zbyt duża również powoduje stres, co niekorzystnie wpływa na was oboje i utrudnia osiągnięcie celu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Płodność mężczyzny – jak sprawdzić i właściwie dbać o męską płodność?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2017.09.19 10:22
Sporo tych badań, ale jeśli mają pomóc, to jak najbardziej warto je zrobić.
Patrycja Sobolewska 2016.06.06 12:04
bardzo ciekawe !
gocha2323 2016.06.01 21:15
mam nadzieję, że kiedyś nie będę miałą problemów z zajściem w ciąże!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.