Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-05-24 13:03:03
Autor zdjęcia/źródło: @ mat. promocyjne Nietolerancja laktozy
Nietolerancja laktozy określa się mianem zaburzeń trawienia. Jak wykazują rożne statystyki dotyka ona części społeczeństwa 20%-37% dorosłych i 1,5% niemowląt i dzieci. Czym jest laktoza? Należy ona do grupy dwucukrów. Możemy ją znaleźć w mleku krowim, kozim i owczym, a także w mniejszej ilości w produktach mlecznych tj. w napojach mlecznych lub serach twarogowych. Nietolerancja powstaje wtedy gdy w organizmie, a konkretnie w nabłonku jelitowym brakuje enzymu laktazy. To właśnie pod jego wpływem cukier mleczny zostaje rozłożony do glukozy i galaktozy, które są łatwo przyjmowane do krwiobiegu. Deficyt laktazy powoduje m.in. biegunkę, wzdęcia, szybkie odwodnienia organizmu oraz niedożywienia.
Ciekawostką jest fakt, iż poziom enzymu zmienia się w zależności od wieku. Największa aktywność laktazy notuje się w okresach największego spożycia mleka tj. w okresie niemowlęcym i dziecięcym. Do obniżenia poziomu laktazy i tym samym wystąpienia objawów nietolerancji pokarmowej dochodzi także pod wypływem długotrwałego stosowania diety pozbawionej mleka i produktów mlecznych.
Każdy przypadek należy traktować indywidualnie, ponieważ u ogromnej liczbie osób nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z produktów mlecznych, a jedynie ich ograniczenie. Znakomitą alternatywą dla osób lubiących mleko i jego przetwory i cierpiących na tą chorobę jest szeroka gama produktów bezlaktozowych. Co więcej można stosować kefiry lub mleko acidofilne. Jogurty również są lepiej tolerowane dzięki zawartości bakterii Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus. Warto wiedzieć, iż sery tj.: parmezan, cheddar, gouda nie posiadają laktozy. W serach kremowych zaś typu brie lub topionych ilość laktozy jest znacznie mniejsza niż w serach twarogowych.
Jak widać nietolerancja laktozy nie jest tak straszna jak ją malują. Dlatego zanim zdecydujemy się na samodzielną eliminację nabiału w diecie poznajmy fakty naukowe dotyczące tego schorzenia i skorzystajmy z porady lekarskiej, ponieważ eliminacja mleka i produktów mlecznych bez wyraźniej potrzeby prowadzić może do szeregu innych schorzeń jak np. osteoporozy. Pamiętajmy, że nie ważne, czy wybieramy produkty mleczne ze względu na smak czy cenę – i tak zawsze zyskuje nasz organizm.
25 maja przypada Światowy Dzień Mleka. Został on ustanowiony przez FAO (Organizacja do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Głównym celem święta jest propagowanie spożycia mleka. Mleczny dzień obchodzony jest od 2001 r., aż do dzisiaj.
Kampania sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.