Opublikowany przez: ULA 2011-11-02 14:44:59
Dla wielu kobiet oraz ich maluszków poród w domu ma wiele niemożliwych do przecenienia zalet… Przede wszystkim, w swoim miejscu zamieszkania rodzice czują się swobodniej, są spokojniejsi i bardziej odprężeni - to bardzo dobrze wpływa na stresową sytuację jaką bez wątpienia jest przyjście na świat dziecka.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż tutaj (w przeciwieństwie do porodu szpitalnego) wybrana przez przyszłych rodziców położna nie kieruje się standardami czy rutyną ale towarzyszy w narodzinach bez narzucania mamie określonych zachowań. Dzięki temu kobieta ma szansę na wsłuchanie się w to, co podpowiada jej intuicja...
Położna odbierająca poród w domu lepiej zna rodziców, ich oczekiwania oraz potrzeby. Dzięki temu wszyscy czują się pewniej - tym bardziej, że wybrali osobę , która budzi ich największe zaufanie. Położna zajmuje się tylko nimi (nie ma pod opieką kilku rodzących).
Kobieta jest u siebie To sprawia, że czuje się ona swobodnie, niczego się nie wstydzi i dlatego łatwiej jej wsłuchać się w to , co podpowiada instynkt.
Poród przebiega bez interwencji medycznych i leków. Warto wiedzieć, że podczas porodów domowych nie stosuje się np. oxytocyny czy przebijania pęcherza płodowego, aby przyspieszyć akcję porodowa. Nie narzuca się również kobiecie pozycji (np. nie musi kłaść się na plecach podczas parcia). Odnajduje je ona sama zupełnie spontanicznie…
Znany ginekolog Michael Odent w książce ,,Odrodzone narodziny” pisze: ,,W dniu porodu zachęcam rodzące , aby zmniejszyły samokontrolę, odrzuciły wszystkie kulturowe wzorce oraz wyuczone zachowania. Im mniej kobieta wie na temat prawidłowego sposobu rodzenia, tym poród będzie łatwiejszy”. I to jest prawda. Domowe położne wiedzą o tym i dlatego podkreślają, że kiedy pozwoli się kobiecie rodzić w jej własnym tempie i nie wskazuje ,,najlepszej’ pozycji tylko zachęca, by sama ją wybrała, zwykle nie dochodzi do uszkodzeń krocza , a jeśli już – to są one bardzo małe. Podczas porodów domowych nacięcie krocza potrzebne jest niezwykle rzadko.
Wywiad przed domowym porodem jest bardzo dokładny. Położna i lekarz zanim pozwolą kobiecie zdecydować się na poród w domu muszą być absolutnie pewni, że kobieta i dziecko są w dobrej formie.
Poród w domu nie jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet u których występują czynniki ryzyka wynikające z ich stanu zdrowia, przeszłości położniczo-ginekologicznej lub przebiegu ciąży.
Przeciwwskazaniem może być m.in. nadciśnienie, położenie miednicowe dziecka, ciąża bliźniacza, przebyte wcześniej cięcie cesarskie oraz przewidywana waga dziecka powyżej 4 kilogramów.
W większości przypadków poród w domu jest jak najbardziej bezpieczny! Jeśli jednak kobieta jest przekonana, że poczucie bezpieczeństwa daje jej szpitalny osprzęt i opieka lekarska, to należy wybrać szpital jako miejsce odbycia porodu… W roku 2010 na poród w domu zdecydowało się 150 kobiet.
Przeczytaj co o porodzie w domu piszą mamy na forum Familie.pl i dodaj swoją opinię
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
178.235.*.* 2016.12.17 04:50
Poród w domu tylko dla inteligentnych kobiet.
88.156.*.* 2011.12.04 18:18
Jeśli zajdę w ciążę (jak na razie nie planuję dzieci), to w życiu bym nie naraziła zdrowia i życia mojego dziecka dla własnego komfortu psychicznego czy i fizycznego rodzenia w domu. Nie jestem egoistką- dla mnie najważniejsze aby dziecko urodziło się w najbezpieczniejszych warunkach będąc w zasięgu ręki fachowej pomocy w nagłej potrzebie.
aguska798 2011.11.04 17:46
A co gdy nastąpią nagłe komplikacje? czasem pomimo dobrego przebiegu ciąży, tak się zdarza...nagły spadek ciśnienia u dziecka..i musi być cc... I co wtedy
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.