Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-03-31 23:27:57
Woda towarzyszy nam już w pierwszych chwilach bicia serca. Już w okresie prenatalnym mały człowiek przebywa w wodzie, która jest mu niezbędna do życia i kształtowania jego organizmu. Ciało płodu nawet w 95% składa się z wody! Nie mniejsze znaczenie przypada wodzie zaraz po narodzinach, a także w kolejnych latach życia, z każdym kolejnym rokiem zaopatrując coraz większą powierzchnię organizmu dziecka…
Oczywiste jest więc, że aby organizm rozwijał się prawidłowo, musimy zadbać o jego odpowiednie nawodnienie. Dość często sięgamy po butelkę wody dopiero wtedy, kiedy czujemy pragnienie. Taka praktyka nie dostarcza właściwej ilości płynów. Złe nawodnienie rzutuje negatywnie na procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Trzeba mieć to szczególnie na uwadze, kiedy pod sercem rośnie drugi organizm, który dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na wodę!
Według badań woda ma znaczący wpływ na wszystkie procesy fizjologiczne człowieka, jest więc niezastąpiona! Zmienia się tylko ilość jej zapotrzebowania, która jest zależna od wieku, płci, wilgotności powietrza czy aktywności fizycznej. Jeśli więc jesteś przyszłą mamą, musisz pamiętać o uwzględnieniu wszystkich tych czynników i ustaleniu odpowiedniego zapotrzebowania Twojego organizmu.
Przeciętna ilość dla zdrowej kobiety wynosi 1,5-2,5 litra wody w ciągu doby. Wielkość ta zmienia się, kiedy kobieta zachodzi w ciążę – i to już od samego początku. Wtedy sugerowana ilość sięga nawet 2,5-3 litrów!
Pilnowanie utrzymania odpowiedniego bilansu wody w organizmie, jest niezbędne dla zdrowia mamy i dziecka. Pomocna może się okazać aplikacja mobilna, przypominająca o piciu wody, np. Muszynianka - pij wodę!
Wybór właściwej wody to ważne zadanie. Woda nie służy jedynie zaspokojeniu pragnienia, ale dostarcza pierwiastków, które regulują gospodarkę elektrolityczną. Powinna więc zawierać magnez, wapń i jod, które są znaczące z punktu widzenia rozwoju płodu.
Jego niedobór prowadzi do skurczów mięśni macicy, które mogą skutkować wcześniejszym porodem lub poronieniem. Jest więc bardzo ważny w funkcji ochrony płodu. Dodatkowo uważa się, że prawidłowa ilość magnezu w pożywieniu matki skutkuje odpowiednim rozwojem kory mózgowej u maleństwa. Zalecana ilość u przyszłych mam jest prawie o połowę większa od normalnej dawki i wynosi ok. 450 mg magnezu w ciągu doby. Pierwiastek ten najlepiej wchłania się z wody!
Zaraz po nieocenionym magnezie pojawia się wapń – składnik niezbędny dla przyszłej mamy! Dlaczego? Ponieważ jako podstawowy budulec, odpowiedzialny jest za układ kostny płodu i jego budowę. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka może w przyszłości skutkować krzywicą u dzieci lub osteoporozą. Przyjmowanie go w większej ilości w trakcie ciąży jest bardzo ważne, ponieważ cała „porcja” pierwiastka w pierwszej kolejności trafia do dziecka. Codzienna dawka wapnia dla kobiety w ciąży jest dwukrotnością normalnej i powinna wynosić 2000 mg. Pierwiastek ten również najlepiej wchłania się z wody.
Wszystkie niezbędne pierwiastki zawarte są w wodzie mineralnej Muszynianka, która dostarcza organizmowi wartościowych składników, wspierających organizm matki i dziecka. Należą do nich nie tylko magnez i wapń, ale też żelazo, potas i wodorowęglany.
Dla przyszłej mamy picie wody jest niezbędne ze względu na zwiększone ryzyko odwodnienia. Woda przez nią spożywana sprzyja rozwojowi tkanek dziecka, a także produkcji płynu owodniowego, umożliwiającego płodowi rozwój masy mięśniowej i wykonywanie ruchów ciała. To także rola ochronna – amortyzacja, zabezpieczenie przed infekcjami oraz utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Płyn owodniowy transportuje substancje odżywcze pomiędzy organizmem matki i dziecka!
Nieoceniony jest także wpływ wody na komórki, bardzo wrażliwego na odwodnienie, ośrodkowego układu nerwowego. Picie wody przez ciężarną rozprawia się też ze szkodliwymi produktami przemiany materii płodu.
Pij zalecaną ilość wody, ale nie na raz. Powinno się to robić jednorazowo w niewielkich ilościach – dzięki temu Twój organizm szybko jej nie wydali i zdąży przyswoić cenne składniki. W trakcie ciąży mogą Ci dokuczać mdłości i wymioty – utrata płynów powinna być na bieżąco uzupełniana, by nie dopuścić do odwodnienia. Dodatkową motywacją może być wpływ wody na nawilżenie skóry i mięśni, o które można zadbać jedynie „od środka”. Kiedy trudno o odpowiedni kosmetyk – pij wodę!
Wysoki poziom progesteronu może prowadzić do problemów z wypróżnianiem. Poprzez rozluźnienie przewodu jelitowego, produkty przemiany materii wolniej trafiają do układu trawiennego i powodują zaparcia. Zwiększona ilość wody w diecie pomoże Ci zwalczyć tę niedogodność.
Co również bardzo ważne, woda to gwarancja lepszego samopoczucia!
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Stokrotka 2017.04.18 09:30
Woda jest taka ważna w życiu a tak mało ją zauważamy, bo taka zwyczajna, bo mamy ją na co dzień.. a przecież bez wody nie ma życia!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.