Minister Adam Niedzielski we wrześniowych wypowiedziach podkreślał, że jesteśmy już na nieco innym etapie epidemicznym, więc nie obawia się wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach. Jednak Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia, w którym nauka zdalna przewidziana jest nie tylko w wypadku zagrożenia epidemicznego, ale np. również wtedy, gdy temperatura w szkołach będzie zbyt niska.
Jaka temperatura w szkole jest wymagana?
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Rozporządzenie w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 125a ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Według zastosowanych w nim zapisów, okazuje się, że zajęcia mogą odbywać się w formie zdalnej w przypadku:
- zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami,
- sytuacji epidemiologicznej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.
Jaka temperatura powinna być w szkole, aby odbywały się zajęcia stacjonarne? Zgodnie z obecnymi przepisami, zajęcia w szkole mogą zostać odwołane, jeżeli temperatura w klasach nie przekracza 18 st. C. Wcześniejsze zapisy regulowały jednak, że zajęcia te powinny być wówczas odrobione w inny dzień. Jeśli jednak rozporządzenie wejdzie w życie, gdy temperatura w klasie spadnie poniżej lub wyniesie 18 stopni, dyrektor może zdecydować o wprowadzeniu zajęć zdalnych.
Gdy zajęcia będą zawieszone na okres powyżej 2 dni, dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Ułatwieniem dla uczniów i rodziców ma być natomiast możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym, jeśli zajęcia na odległość będą organizowane na okres powyżej 30 dni.
CZYTAJ TEŻ >> Ciastka dla dzieci wycofane - sprawdź, czy masz je w domu!