Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2017-03-23 13:44:10
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Już gdy maluszek ma kilka miesięcy czekasz na jego pierwsze słowa. Zastanawiasz się, kiedy powie „mama”, „tata”, a gdy usłyszysz te słowa to jest to jedna z najszczęśliwszych oraz najbardziej pamiętnych chwil w waszym życiu. Z czasem maluch mówi coraz więcej, na początku niewyraźnie, po swojemu, a potem już coraz lepiej. Rozwój mowy dziecka to bardzo istotna kwestia, ponieważ mowa służy porozumiewaniu się z innymi jest więc bardzo ważnym elementem naszego życia.
Kształtowanie się wymowy dziecka rozpoczyna się już od narodzin. Zaburzenia wynikać mogą np. ze zbyt długiego ssania smoczka przez dziecko, wad zgryzu, za krótkiego wędzidełka języka oraz wielu innych przyczyn. Sami również możemy dziecku zrobić krzywdę, mówiąc do niego pieszczotliwie np. „plosię” zamiast proszę, „ślićnie” zamiast ślicznie, „malusiek” zamiast maluszek. Może to powodować niedokładne wymawianie przez dziecko głosek, seplenienie, upraszczanie, zamienianie głosek na inne. Jeśli twój maluch mówi bardzo niewyraźnie, to właśnie teraz masz szansę to naprawić i w bardzo łatwy i przyjemny sposób nauczyć go poprawnej wymowy. Pamiętaj jednak, żeby nie wyśmiewać dziecka ani nie poprawiać go za każdym razem, gdy jakieś słowo wypowie nieprawidłowo. W taki sposób nie pomożesz dziecku, ale raczej je zniechęcisz zupełnie do mówienia. Jak więc ułatwić mu ćwiczenie dykcji?
Zobacz przykładowe wierszyki z książki „Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych” i już teraz przećwicz wspólnie z dzieckiem wymowę :)
Unikanie powyższych błędów na pewno pomoże kształtować poprawną wymowę u dziecka, ale to nie wszystko. Dziecko najpierw musi się osłuchać z wyrazami, które później będzie powtarzać i w ten sposób uczyć się ich wymawiania. Bardzo pomocne w tym będą książeczki rymowankami, które w zabawny sposób opisując jakąś sytuację za pomocą trudnych do wymówienia słów zachęcają malucha do powtarzania ich. Rytmiczny, krótki wierszyk również szybko zapada dziecku w pamięć, dzięki czemu może ono powtarzać trudne wyrazy nawet wtedy, gdy nie czytacie razem książeczki.
Idealną pozycją do nauki dykcji oraz nauki samodzielnego czytania jest „Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych” autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Jest to kolejna propozycja Państwa Szwajkowskich z cyklu „Sto wierszyków”, która w łatwy i przyjemny sposób uczy dzieci gimnastyki języka i poprawnej wymowy. Wszystkie wierszyki są napisane w taki sposób, aby nie były nudne ani dla dziecka, ani dla rodzica czytającego je maluchowi. Rymowanki są zabawne, a także bardzo rytmiczne, przez co wpadają w ucho niczym piosenki, dzięki czemu łatwo je zapamiętać. Posiadają ciekawe puenty co sprawia, że czyta się je z zaciekawieniem. Na końcu każdego wierszyka znajdują się pytania związane z opowiedzianą w nim historyjką. Dzięki temu maluch nie tylko uczy się wymowy, ale poznaje także nowe słowa, ich znaczenie i zastosowanie. Z książki dziecko dowie się „Do czego służą wrotki?”, albo „Co tak naprawdę jedzą bociany?”. Maluch uczy się również słuchania ze zrozumieniem, co przygotowuje go do samodzielnego czytania w przyszłości. Wierszyki pomogą więc dziecku nie tylko w szlifowaniu dykcji, ale również zachęcą je do sięgania po książkę samodzielnie, co ułatwi mu naukę czytania.
Stokrotka 2017.03.30 15:01
U nas nie było problemów, może odrobinę. Starałam się dużo czytać, rozmawiać z dzieckiem.. Dużo pomógł pobyt w przedszkolu z rówieśnikami
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.