Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-08-23 12:54:09
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Przede wszystkim, jeśli szukasz nauczyciela dla swojego dziecka, zwróć uwagę na to, czy wcześniej zajmował się edukacją najmłodszych. Nauka angielskiego dla dzieci powinna być dostosowana do ich możliwości i skutecznie zachęcać do skupienia na temacie - w przeciwnym razie stanie się męczarnią i wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Dzieci potrzebują innego podejścia niż dorośli - nawet jeśli sam masz świetne doświadczenia z konkretnym lektorem, niekoniecznie musi się okazać dobrym wyborem dla Twojego malucha.
Jeśli wahasz się pomiędzy zajęciami grupowymi a indywidualnymi, prawdopodobnie lepszą decyzją będzie ta druga - choćby miały się odbywać zdalnie. Dzieci łatwo ulegają rozproszeniu, a nauczyciel skupiony wyłącznie na jednej osobie może skuteczniej monitorować jego postępy i nadrabiać ewentualne zaległości.
Wielu uczniów nie czuje się pewnie podczas praktycznego używania języka obcego. Być może sam tego doświadczyłeś! Twoje dziecko może borykać się z podobnymi obawami, jednak pamiętaj, że im szybciej pomożesz mu przełamać strach, tym łatwiej będzie miało później. Jeśli już teraz Twoja latorośl nauczy się swobodnie posługiwać językiem angielskim, nie będzie miała oporów w przyszłości. Dzięki temu faktycznie pozna język obcy i będzie umiała go wykorzystać.
Nawet najlepsze wyniki z testów gramatycznych nie są potwierdzeniem zdolności językowych. Weryfikacja przychodzi, gdy trzeba odbyć rozmowę z native speakerem. Jeśli Twoje dziecko lubi rozmawiać po angielsku, lecz nie robi tego w pełni poprawnie - nie przejmuj się. Dodatkowe lekcje pozwolą mu skorygować błędy, ale najważniejsze jest to, aby doświadczać żywego języka w rozmowie. Jeśli z kolei Twoje dziecko nie potrafi się przełamać - indywidualne lekcje pomogą mu się otworzyć.
Nauka… Już samo to słowo kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, powinny uczyć się poprzez zabawę i czerpać z tego satysfakcję. Jeśli umiejętnie zaszczepisz w maluchu potrzebę przyswajania wiedzy, prawdopodobnie w kolejnych latach edukacji stanie się ciekawskim i zdolnym uczniem.
Nie bez znaczenia jest wykorzystanie podczas nauki kolorowych materiałów edukacyjnych, zawierających ciekawe opowieści i obrazki. Jeśli natomiast nie możesz oderwać dziecka od komputera - zrób z tego atut. Z pewnością spodobają mu się atrakcyjne lekcje multimedialne, których nie będzie mógł się doczekać.
Jeśli zdecydowałeś się na kurs, zwróć uwagę na metody, które są stosowane przez nauczyciela. Od czasu do czasu zapytaj swoje dziecko, czy lekcje mu się podobają. Największą zmorą wszelkiego rodzaju lekcji jest nadmiar teorii; przypilnuj, aby cenny czas zajęć wypełniany był również praktyką. Kursy językowe nie są wyłącznie po to, aby zdawać egzaminy - mają służyć przede wszystkim rozwijaniu przydatnych zdolności lingwistycznych.
Oczywiście, najlepszych rozwiązaniem byłoby swobodne rozmawianie po angielsku w domu - z pewnością znasz przypadki dzieci dwujęzycznych, które nie musiały chodzić na lekcje, aby posiąść swoje umiejętności. Możesz jednak ograniczyć to do pewnych czynności, aby przez zabawę doszkalać swoje dziecko. Przy okazji sam będziesz utrwalać język.
Czasami dzieci wstydzą się swoich rodziców, kiedy mają zaprezentować swoją wiedzę. Jeśli jest tak w Waszym przypadku, wykaż się sprytem i przemycaj język obcy w ramach działań rozrywkowych. Przeczytaj dziecku bajkę po angielsku, włącz ulubioną kreskówkę w oryginale lub kup edukacyjną grę planszową. Jeśli zapisałeś dziecko na internetowy kurs językowy, korzystaj z zawartych w nim materiałów dodatkowych. To ułatwi Ci sprawę i pomoże na bieżąco utrwalać wiedzę zdobywaną przez dziecko na zajęciach.
Właściwie niewiele różnimy się od naszych dzieci. Chcielibyśmy dla nich jak najlepiej, ale zdarza nam się zapominać o podstawowych rzeczach, dzięki którym nauka może przebiegać przyjemniej i łatwiej. Nie zmuszajmy najmłodszych do przyswajania języka na siłę - uczyńmy z tego zabawę i zapiszmy je na lekcje dedykowane właśnie nim.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.