Opublikowany przez: Familiepl
Autor zdjęcia/źródło: Photo by lucas Favre on Unsplash
Czym jest progesteron i dlaczego jest tak istotny w ciąży? Progesteron jest żeńskim hormonem płciowym, odpowiedzialnym w głównej mierze za zagnieżdżenie się zarodka w śluzówce macicy i utrzymanie zdrowej ciąży aż do rozwiązania. Niedobór progesteronu, dawniej nazywanego luteiną, może być jedną z głównych przyczyn zarówno problemów z zajściem w ciążę, jak i powodować jej utratę. Progesteron jest wytwarzany w fazie lutealnej w ciałku żółtym i pierwszych tygodniach ciąży – następnie jego produkcję przejmuje łożysko. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczącymi stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie, progesteron jest niezbędnym hormonem do podtrzymania ciąży. Dlatego jego niski poziom w ciąży może zostać uzupełniony przez podawanie tego hormonu w formie farmakologicznej – wyłącznie decyzją lekarza prowadzącego ciążę.
Ale dodatkowo można jeszcze wypróbować naturalne sposoby, które sprzyjają lepszej produkcji i wytwarzania progesteronu.
Szacunkowe normy stężenia progesteronu w ciąży wahają się, ale ustalono, że w kolejnych jej etapach powinno wyglądać następująco:
Niski poziom progesteronu w ciąży zawsze należy skonsultować z lekarzem, ale jeśli wszystko przebiega prawidłowo, możesz się pokusić o wypróbowanie kilku naturalnych sposobów, aby spróbować podnieść poziom progesteronu. Pamiętaj! Każdą radykalną zmianę w swoim stylu życia (całkowita zmiana diety, zwiększenie aktywności fizycznej itp.) powinnaś jednak zawsze skonsultować ze swoim lekarzem. Jak zwiększyć progesteron w ciąży?
Dieta jest bardzo ważnym elementem ciąży już od pierwszych jej dni. Zrównoważona dostarczy mamie i maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W ciąży zbawienny wpływ na produkcję progesteronu mają zwłaszcza: cynk, witamina B6, magnez i witamina E. Wszystkie te witaminy i pierwiastki te składniki mają ogromny wpływ na Twój układ hormonalny, a co za tym idzie na właściwą produkcję progesteronu.
Zwiększona zawartość tłuszczu w organizmie może prowadzić do wytwarzania nadmiaru estrogenu w komórkach tłuszczowych (poprzez przekształcenie innych hormonów w estrogen). Dlatego im więcej nadprogramowych kilogramów, tym wyższa produkcja estrogenów z testosteronu, krótsza faza lutealna (przed ciążą) i większe problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. A przypomnijmy, że w ciąży należy jeść dla dwojga, nie za dwoje. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne nie zmienia się wcale, w drugim zwiększa się o 360 kcal /dzień, natomiast w trzecim o 475 kcal/dzień.
W ciąży zalecany jest umiarkowany i normalny wysiłek fizyczny, dzięki czemu organizm będzie lepiej odżywiony i dotleniony. Należy jednak unikać nadmiernego wysiłku, które mogą zaburzać równowagę poziomu kortyzolu, który ogólnie obniży progesteron. Stres związany z tak dużym wysiłkiem fizycznym prowadzi do podwyższonej i przedłużonej produkcji kortyzolu (głównego hormonu stresu).
Już wiesz, ze główny hormon stresu – czyli kortyzol – może nieco zaburzać równowagę i produkcję progesteronu. Ale wyciszenie i uspokojenie może spowolnić nadprodukcję hormonów stresu, co wspomoże zrównoważyć progesteron. Zacznij praktykować medytację, jogę dla ciężarnych, maindfullness lub długie spacery. Po prostu wycisz stres i negatywne emocje.
CZYTAJ TEŻ:
>> Porody rodzinne bez testów na COVID 19
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.