Naturalna bliskość, czyli jak działa kangurowanie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Naturalna bliskość, czyli jak działa kangurowanie?

Naturalna bliskość, czyli jak działa kangurowanie?

Autor zdjęcia/źródło: Kangurowanie noworodka @ flicr.com/mulan

Kangurowanie noworodków to coraz popularniejsza metoda zgodna z hasłami rodzicielstwa bliskości. Kontakt SDS jest ważny zarówno dla taty, jak i dla mamy. Przedstawiamy jego zalety.

Na czym polega kangurowanie noworodków? To bliski kontakt tzw. „skóra do skóry”, ciała noworodka bezpośrednio z ciałem rodzica. Tak jak u kangurów przytulamy noworodka do siebie. Najpiękniejsze kangurowanie to te zaraz po porodzie, ale warto wykorzystywać tą metodę, także na kolejnych etapach rozwoju noworodka, zresztą jest to naturalne zwłaszcza podczas karmienia.

Skąd się wzięło kangurowanie?

Jako pierwsi kontakt „skóra do skóry” opisali Edgar Rey i Hector Martinez. Byli to doświadczeni neonatolodzy, którzy przez lata obserwowali zachowania dzieci. 1978r. w Bogocie, gdzie pracowali, odnotowywano dużą śmiertelność noworodków i zachorowalność, przy jednoczesnym braku personelu do opieki nad noworodkami w tym wcześniakami. Doktor Rey poprosił wtedy matki, by utrzymywały z dziećmi właśnie kontakt „skóra do skóry”, by dzieci miały stale zapewnione ogrzewanie i dostęp do karmienia. Skutkiem takiego zabiegu był spadek śmiertelności dzieci z 70% do 30%. Taki wynik mówi sam za siebie, prawda? Obecnie kontakt „skóra do skóry” jest Twoim prawem zaraz po porodzie i położna powinna podać Ci maluszka właśnie do takiego kontaktu.  To nie ważenie, czy inne zabiegi są w chwili zaraz po porodzie ważne, lecz Twoje pierwsze spotkanie z dzieckiem. Jeśli z jakiś przyczyn mama nie może kangurować dziecka, może poprosić o to obecny przy porodzie tato.

Jak kangurować?

Ułóż noworodka w samej pieluszce w pozycji pionowej na nagiej klatce piersiowej rodzica. Główka dziecka powinna znaleźć się na wysokości tuż nad sercem rodzica, ponieważ ucho dziecka może wtedy wychwycić bicie serca rodzica, które działa na dziecko niezwykle uspokajająco. 

Ważne jest, żeby dziecko przebywało wtedy w bezpośrednim kontakcie „skóra do skóry”, co różni tą metodę od zwykłego noszenia w chuście, czy nosidełku. Zostawiamy więc na boku warstwę jakiegokolwiek materiału i cieszymy się bliskością maluszka.

Jakie są korzyści kangurowania?

  1. Zaspokojenie emocjonalnych potrzeb dziecka i rodzica.
  2. Łagodzenie stresu dziecka i matki związanego z przedwczesnym porodem.
  3. Korzystny wpływ na rozwój psychosomatyczny dziecka.
  4. Lepsze zasypianie dziecka.
  5. Synchronizacja temperatury ciała dziecka i rodzica.
  6. Łatwy dostęp do karmienia.
  7. Niekiedy krótsza hospitalizacja wcześniaka, z uwagi na szybszy przyrost masy ciała.
  8. Zmniejszenie ryzyka problemów oddechowych u noworodka.
  9. Lepsze kompetencje rodziców, w szczególności przy urodzeniu pierwszego dziecka.

Jeszcze żadne z dostępnych badań nie udowodniło negatywnego wpływu kangurowania na zdrowie i samopoczucie tak dziecka, jak i rodziców. Jest za to wiele badań potwierdzających, wymienione korzyści. Warto spróbować? Na pewno! Kangurowanie daje wiele radości. Widok Twojego męża śmiejącego się z maluszkiem na brzuchu i dziecka, które unoszone przez śmiech tatusia zaczyna się śmiać to najpiękniejszy obrazek jaki widziałam w życiu…

Masz doświadczenie w kangurowaniu? Znasz taką metodę? Zapraszam do rozmowy na ten temat na forum >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Jestem za naturalnością!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    oczywiscie jest bardzo wazna :)
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    przy drugim dziecku będę Go kangurowała!