Narysuj rodzinę lub na dowolny temat - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Narysuj rodzinę lub na dowolny temat

Jest to popularna technika wśród terapeutów i psychologów zainteresowanych strukturą rodziny oraz interwencją w rodzinie.

Narysuj rodzinę lub na dowolny temat

Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu

autor: Dariusz Poniewozik - psychoterapeuta i ekspert Familie.pl - ZADAJ MU PYTANIE

Rysowanie rodziny nie zawiera sporo czasu a dostarcza wiele danych. Zastosowanie tej techniki wymaga bardzo prostej instrukcji „proszę narysuj portret swojej rodziny”. Po zakończeniu rysowania badany identyfikuje narysowanych członków swojej rodziny.

Otrzymany zwykle obraz odzwierciedla stosunek rysującego do osób z rodziny oraz sposób w jaki postrzega ich role. Po wzajemnych proporcjach portretów oraz ich rozmieszczeniu można zaobserwować relacje jakie panują w tej rodzinie. Zdarza się, że badany nie umieści siebie na rysunku, co może świadczyć o poczuciu odrzucenia. Jest to szczególnie widoczne w rysunkach dzieci adoptowanych.

Bardzo duża grupa osób badanych rysuje członków swojej rodziny w bardzo statycznych pozach (np. trakcie oglądania telewizji) co nasuwa badającemu wniosek o prawdopodobnym braku komunikacji w rodzinie. W skrócie można by było powiedzieć że rysunek rodziny nie pozostawia wiele miejsca na suche domysły ponieważ rysunek ten jasno będzie opowiadał o relacjach panujących w danej rodzinie.

Rysowanie na dowolny temat
Rysowanie na dowolny temat , ulubione przez dzieci, które nie bardzo chcą się dostosowywać do cudzych instrukcji pozwala badaczowi poznać bardzo osobiste doświadczenia badanego. Wartość tej techniki wzrasta dzięki uzupełnieniu jej spontaniczną komunikacją werbalną, pozwalającą na głębsze zrozumienie problemu.

Przed przystąpieniem do rysowania terapeuta prosi o narysowanie swojego pacjenta żeby narysował to co chce. Rysowanie na dowolny temat pozwala otworzyć się badanemu, odsłonić swoje fantazje i doświadczać swobodniejszych skojarzeń na temat istniejących w nim konfliktów.


czytaj część wcześniejszączytaj dalej

Co o Twoim dziecku mówi jego rysunek?

Test rysunkowy Goodenough – Harrisa

Narysuj osobę lub osobę w deszczu

Dom – drzewo – osoba

Co mówi kolorystyka dziecięcych prac?