Opublikowany przez: monika.g 2019-09-25 00:31:05
Autor zdjęcia/źródło: napój roślinny @ Pezibear/pixabay.com
Coraz częściej napój sojowy, ryżowy, owsiany, orkiszowy, migdałowy czy kokosowy zastępuje mleko krowie w codziennej diecie całej rodziny. Jak się jednak okazuje napój roślinny nie jest w stanie dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników jakie są zawarte w mleku krowim takich jak wapń, białko i witamina D. Stosowanie więc napojów roślinnych jako zamienników mleka w codziennej diecie może nawet zaszkodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę najmłodszych. Maluchy poniżej 5. roku życia nie powinny pić napojów roślinnych zamiast mleka krowiego.
Rodzice wybierają napoje roślinne zamiast mleka z różnych powodów. Najczęściej z powodu alergii u dziecka na białka mleka lub laktozę, co oczywiście uniemożliwia mu spożywanie tradycyjnego mleka, ale też z powodów etycznych, religijnych czy własnego wyboru (dieta wegetariańska). Poza tym obecnie panuje niejako moda na zdrowy styl życia, którą wiele osób odtwarza bezmyślnie uważając, że tak trzeba. Każdy chce być fit, jeść zdrowo, dbać o sylwetkę itp. Jednak ślepe powielanie wzorców bez zastanowienia może niestety zaszkodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie dzieci.
Dieta maluchów powinna być odpowiednio zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych składników wpływających na prawidłowy rozwój malca. Dlatego naukowcy z Academy of Nutrition and Dietetics, American Academy of Pediatric Dentistry, American Academy of Pediatrics i American Heart Association przyjrzeli się popularnym napojom roślinnym, którymi rodzice coraz częściej zastępują mleko krowie w diecie dziecka. Większość z nich zawiera sól, cukier, fruktozę, syrop z agawy i maltodekstrynę.
Błędne nazywanie napojów roślinnych mlekiem sprawia, że rodzice zastępują nimi mleko krowie uważając, że to dobry zamiennik. Tymczasem napoje roślinne nie dostarczają maluchowi niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju składników takich jak wapń, białko i witamina D, które są zawarte w mleku krowim. Witaminę D i tak należy dziecku suplementować, więc nie ma obaw, że maluch będzie miał jej za mało. Białko natomiast znajduje się nie tylko w mleku, ale także w mięsie, rybach czy jajkach. Mleko natomiast jest bogatym źródłem wapnia, które trudno jest zastąpić innymi produktami. Jeśli więc podajesz dziecku napoje roślinne wybieraj te wzbogacane węglanem wapnia.
Ogólne zalecenia dotyczące napojów dla dzieci mówią, że dziecko do 6. miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie piersią. Między 6. a 12. miesiącem życia można malca dopajać wodą, ale nie powinno się podawać soków. Dziecko pomiędzy 1 a 3 rokiem życia może wypić pół szklanki soku dziennie, a maluch 4-5 letni 3/4 szklanki soku. Mleko jest niezbędnym napojem w diecie dziecka do 5. roku życia.
ZOBACZ TAKŻE:
Koktajle warzywne dla dzieci TOP 5>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.