Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2020-02-20 12:47:15
Autor zdjęcia/źródło: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/?calculationId=Z6U34Z#/s/auto
Na początek ważne zastrzeżenie: ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a zakres ochrony, jakim obejmuje ono pojazd i kierowcę, wynika z przepisów prawa. Dlatego bez względu na to, w którym towarzystwie je wykupisz – otrzymasz, zasadniczo, taki sam produkt.
Co zatem sprawia, że jeden kierowca płaci za OC kilkaset złotych, a drugi nawet ponad tysiąc lub więcej? Wbrew pozorom, nie są to wyłącznie marka, model oraz rocznik pojazdu. Oczywiście te parametry wpływają na ostateczną cenę, ale ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki na podstawie tzw. kalkulacji ryzyka.
W czym rzecz? Zastanów się, jak często Ty, jako właściciel pojazdu, musiałeś korzystać z wykupionej ochrony ubezpieczeniowej OC? Bardzo często zdarza się, że ani razu przez cały rok. I to jest dla firmy, która Cię ubezpiecza, sytuacja idealna – w końcu gdyby musiała ona wypłacać odszkodowanie każdemu kierowcy… szybko by zbankrutowała albo stawki ubezpieczenia musiałyby być kilkadziesiąt razy wyższe. Właśnie dlatego towarzystwo nie może z góry określić jednej, jednolitej stawki ubezpieczenia OC. Jest ona ustalana indywidualnie dla każdego kierowcy, ponieważ dla każdego z nich jest oceniane ryzyko.
Co ubezpieczyciel bierze pod uwagę, wyliczając wysokość składki ubezpieczeniowej? Lista czynników, które mają wpływ na to, czy kierowca uzyska zniżki, czy – wręcz przeciwnie – zwyżki, jest długa. Przyjrzyjmy się jednak tym kluczowym. Jak można przeczytać w serwisie Ubezpieczamy Auto - są to:
historia wypadków na koncie kierowcy – jeśli jakieś miały miejsce, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, ubezpieczyciel z automatu podwyższa stawkę za OC,
model, marka i rocznik auta – mają wpływ na jego wartość, jak również na szacowane bezpieczeństwo jazdy (możesz się np. spodziewać, że OC za dynamiczne, sportowe auto będzie wyższe niż za miejski samochód kompaktowy),
wiek kierowcy – zniżkami premiowane są w największym stopniu osoby w wieku ok. 35-50 lat, za to największe zwyżki czekają na najmłodszych, 18-20-latków, oraz na seniorów,
czas posiadania prawa jazdy – im dłuższy, tym większe masz doświadczenie jako kierowca. A to oznacza zniżkę na OC. Szczególnie premiowani są kierowcy ze stażem powyżej 7 lat,
miejsce zamieszkania – w im większym mieście mieszkasz, tym wyższy ruch na drogach, a co za tym idzie – większe prawdopodobieństwo wpadnięcia w kolizję i droższe OC,
stan cywilny – premiowane są osoby pozostające w związku małżeńskim i mające dzieci (zakłada się, że mają mniejsze skłonności do szybkiej i nierozważnej jazdy).
Trzeba jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza ryzyko i stawkę OC samodzielnie. Dlatego warto porównać oferty zanim dokona się wyboru.
Sprawdzić, którzy ubezpieczyciele oferowali OC w najkorzystniejszych cenach, warto zajrzeć np. na stronę Ubezpieczamy Auto. Tu można porównać przykładowe stawki za ubezpieczenie OC w różnych towarzystwach. Przyglądając się takiemu zestawieniu, warto zwrócić uwagę, czy składka za OC obejmuje również pakiet Assistance, a więc usługi związane ze wsparciem kierowcy w razie wypadku/awarii, polegające np. na wezwaniu przez ubezpieczyciela pomocy drogowej czy zorganizowaniu auta zastępczego.
Jednak najprostszym sposobem na to, aby precyzyjnie określić, gdzie kupić dobre ubezpieczenie OC jest skorzystanie z internetowego kalkulatora ubezpieczeń samochodowych. Podaje się w nich dane związane z opisanymi wcześniej czynnikami wpływającymi na wysokość OC. Dlatego algorytm może automatycznie wyliczyć z dużą precyzją stawki oferowane przez poszczególne towarzystwa. Na podstawie tych informacji szybko wybierzesz tę najlepszą i kupisz polisę bez przepłacania.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.