Nowe badanie naukowców ze Szpitala Dziecięcego w Ohio dowodzi, że dotyk w pierwszych dniach życia maleństwa jest dla niego szalenie ważny. Badacze obserwowali aż 125 noworodków. Część noworodków stanowiły tzw. wcześniaki. Wyniki badań być może nie są zaskakujące, bo potwierdzają to co każdy rodzic czuje, gdy tylko dziecko pojawia się na świecie, ale z pewnością mają duże znaczenie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Najnowsze badania: Rodzice zawsze faworyzują dzieci? >>
Wyniki badań:
Częste przytulanie noworodka wpływa na rozwój jego mózgu.
Wcześniaki maja zmniejszony poziom reakcji na dotyk niż niemowlęta donoszone.
Wcześniaki, które przeszły liczne zabiegi mają obniżoną reakcje na dotyk.
Wcześniaki, których rodzice stosowali delikatny dotyk i przytulanie reagują lepiej na tego typu bodźce, niż wcześniaki, które nie były przytulane przez rodziców.
Wszystko więc można wzmacniać. Jeśli Twój maluszek jest wcześniakiem, z badań płynie prosty wniosek: trzeba maluszka delikatnie głaskać i przytulać. Chociaż może wydawać Ci się, że dziecko jest takie malutkie i kruche, to ono właśnie potrzebuje Twojej bliskości, a odbiera ją przez dotyk. Badacze przyznają, że delikatny i wspierający dotyk może faktycznie pomóc w rozwoju mózgu dziecka.
„Gdy rodzice nie mogą z jakiś powodów, np. zdrowotnych sami dostarczać dziecku pozytywnych doświadczeń przez przytulanie, głaskanie, wtedy szpitale powinni pomyśleć o dodatkowej opiece dla takich dzieci - mówi Dr. Maitre , która razem ze współpracownikami pracuje nad nowymi możliwościami wpływu przez dotyk na rozwój dziecka.