Jaki odplamiacz wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak stosować odplamiacz, aby nie uszkodzić tkaniny? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.
Poznaj popularne rodzaje odplamiaczy
Współczesny rynek chemii domowej dostarcza nam wielu sposobów, które pomogą poradzić sobie z uporczywymi plamami. Wszystkie odplamiacze posiadają wysoki potencjał czyszczący, a różnią się między sobą składem, działaniem i zastosowaniem.
- Odplamiacze tlenowe – preparaty zawierające aktywny tlen, rozkładający zabrudzenia na mniejsze, łatwiejsze do usunięcia cząsteczki. Ten rodzaj odplamiacza sprawdza się świetnie do usuwania plam z krwi, czerwonego wina, herbaty, kawy, a także plam z owoców czy trawy.
- Odplamiacze enzymatyczne – w ich składzie znajdują się enzymy rozkładające białka, tłuszcze i skrobię. Taki odplamiacz skutecznie usuwa zabrudzenia organiczne takie jak plamy z potu, mleka, a także ślady po jajkach, tłuszczu, sosach itp
- Odplamiacze powierzchniowo czynne – zawierają niejonowe środki powierzchniowo czynne, które obniżają powierzchniowe napięcie wody i ułatwiają przenikanie preparatu do włókien. Odplamiacze powierzchniowo czynne są skuteczne na tłuste plamy, np. z kosmetyków do makijażu, z tuszu, farby, smaru itp.
Jeżeli natomiast chodzi o formę, w jakiej można kupić najlepszy odplamiacz do usuwania plam, to także mamy kilka rodzajów odplamiaczy do wyboru:
- mydełka,
- odplamiacze w proszku,
- odplamiacze w sprayu,
- odplamiacze żele.
Większość z nich może być stosowana zarówno do prania ręcznego, jak i może być dodawana do pralki.
Jak wybrać najskuteczniejszy odplamiacz?
Wybierając odpowiedni produkt do usuwania zabrudzeń, należy wziąć pod uwagę aspekty takie jak rodzaj tkaniny i jej kolor oraz pochodzenie plamy. Warto zaopatrzyć się w uniwersalny odplamiacz, który powinien poradzić sobie z większością plam, ale czasami w przypadku szczególnie uporczywych, zwłaszcza zaschniętych plam, trzeba sięgnąć po konkretne rozwiązania. Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?
- Odplamiacze tlenowe mogą sprawiać, że nie tylko zniknie plama, ale także zblednie kolor tkaniny, więc nie powinno się ich stosować do czyszczenia tkanin delikatnych, zwłaszcza wełny i jedwabiu.
- Odplamiacze enzymatyczne są delikatne dla tkanin, ale mogą być drażniące dla skóry i oczu, nie powinno się ich używać do wywabiania plam z ubranek niemowlęcych; należy zachować ostrożność także w przypadku osób skłonnych do reakcji alergicznych.
- Odplamiacze powierzchniowo czynne są uniwersalne; anionowe środki powierzchniowo czynne nadają się dla większości tkanin, ale mogą pozostawiać ślady i wymagać dodatkowego płukania.
Jak więc wybrać najlepszy odplamiacz? Wybierając produkt przeznaczony np. do tkanin kolorowych, czarnych lub wybielacz do tkanin białych. Odpowiednio dopasowany odplamiacz nie niszczy tkanin, a w wielu przypadkach może nawet chronić kolor i strukturę tkanin. Dzięki dodatkowi substancji zapachowych odplamiacz ma także przyjemny zapach.
Dobry odplamiacz w każdym gospodarstwie domowym
Plamy pojawiają się zwykle niespodziewanie, dlatego warto zawsze być przygotowanym na taką ewentualność. Najlepsze odplamiacze działają także w niskich temperaturach, dzięki czemu można pozbyć się najtrudniejszych plam nawet podczas prania ręcznego. Takie preparaty sprawdzają się świetnie do czyszczenia tapicerek. Jeżeli dodatkowo zdecydujesz się na środek w sprayu, to uda Ci się w ten sposób dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, dzięki czemu skutecznie pozbędziesz się zabrudzeń.
W ofercie sklepu Laboratorium Pani Domy znajdziesz środki, które pozwolą Ci skutecznie pozbyć się nawet najtrudniejszych plam różnego pochodzenia, zarówno z jasnych, jak i kolorowych tkanin. Dzięki nim Twoje ulubione ubrania będą prezentowały się zawsze świetnie, a Ty zapomnisz, czym są trudne plamy.