Opublikowany przez:
Aleksandra A.
Redakcja
2019-12-03 15:52:43
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Michael Podger/Unsplash
W sezonie nasilonych infekcji kaszel u dziecka nie jest niczym niezwykłym. Doskonale znają tę przypadłość zarówno mamy dzieci przedszkolnych, jak i wczesnoszkolnych. Dlatego warto znać prosty, domowy sposób na kaszel u dziecka, który pomoże stłumić infekcję już na początku.
Jeśli jednak poza kaszlem występują też inne objawy infekcji – jak wyjątkowo złe samopoczucie, infekcja, katar, bóle brzucha czy gorączka – konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan dziecka. Podobnie w przypadku, gdy kaszel jest wyjątkowo uciążliwy (silny, bardzo częsty) lub trwa dłużej niż kilka dni.
Gdy znamy nasze dziecko i wiemy, że kaszel jest dopiero objawem infekcji, która jeszcze nie do końca się rozwinęła, możemy spróbować jej zapobiec domowymi sposobami. Nie zaszkodzi też udać się do lekarza, który osłucha dziecko i upewni nas, że nie ma ono zmian osłuchowych np. w oskrzelach lub w jeszcze niższych partiach układu oddechowego.
Nawilżaj zarówno dziecko ( w sensie: nawadniaj), jak i jego otoczenie. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza przy kaszlu suchym. Przy często powtarzających się infekcjach z kaszlem warto się zaopatrzyć w domowy nawilżacz powietrza, który pomoże nam utrzymać w domu odpowiedni poziom nawilżenia. Możemy też posłużyć się babcinymi metodami i położyć na kaloryferach zmoczony ręcznik.
Jeśli o to nie zadbamy, suche powietrze dodatkowo będzie podrażniać drogi oddechowe, powodując kaszel.
Kaszle mokry wiąże się z zwiększonym wydzielaniem w drogach oddechowych, które usuwane jest w trakcie odruchu kaszlowego. Ułatwimy to dziecku, oklepując je. Dobrze jest to wykonywać godzinę po podaniu np. leków wykrztuśnych – podajemy je jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Oklepywanie dziecka powinno się odbywać w pozycji leżącej, przy czym głowa i górna część plecków malucha powinna być niżej niż reszta ciała. Oklepujemy wzdłuż kręgosłupa, w kierunku dogłowowym, ręką ułożoną w tzw. łyżeczkę. Uważajmy jednak, aby nie oklepywać dziecka zbyt mocno.
W wielu domach domowy syrop na kaszel dla dziecka jest nieodłącznym atrybutem od jesieni do wiosny. Skuteczny będzie ten z cebuli, można do niego dodać ząbek czosnku i miód.
Przepis na domowy syrop z cebuli na kaszel u dziecka:
dużą cebulę kroimy w piórka, rozgniatamy ząbek czosnku i dodajemy 2 łyżki miodu. Umieszczamy w naczyniu (nie metalowym!) i przykrywamy do wytworzenia się syropu – czyli 2-3 godz.
Inhalacje u maluszka możemy zrobić ustawiając niedaleko łóżka garnek z parującą wodą. Można dodać do niego kilka kropli olejku np. eukaliptusowego, sosnowego, czy też naparu z rumianku.
Pamiętaj: u dzieci nie wolno stosować olejku z drzewa herbacianego!
Natomiast wykonując inhalacje przy użyciu nebulizatora możemy się posiłkować solą fizjologiczną.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.