Opublikowany przez: Iva 2012-05-29 14:11:00
Każdy z nas nieraz zachwycał się czy to zapachem przechodzącej ulicą kobiety bądź nie potrafił oderwać nosa od zapachu mężczyzny stojącego obok w kolejce. Doskonale dobrane nuty zapachowe działają kojąco na zmysły, czasami pobudzająco a niektóre mocniejsze mogą doprawiać do duszności a nawet reakcji alergicznej.
Obecnie większość zapachów pozyskiwana jest na drodze reakcji chemicznych jednak istnieje jeszcze nieliczna grupa perfum pozyskiwana jest ze źródeł naturalnych. Świat zapachów bardzo dużo czerpie ze świata roślin oraz zwierząt. Zapachy pochodzenia roślinnego pozyskiwane są przede wszystkim w postaci olejków eterycznych, balsamów a nawet specjalnych żywic.
Wiele kontrowersji i protestów wzbudzają natomiast elementy perfum pochodzenia zwierzęcego.
Do najpopularniejszych elementów należy:
PIŻMO- substancja bardzo intensywna a zarazem bardzo trwała. Zapach ten pochodzi wydzieliny gruczołów okołoodbytniczych piżmowca oraz innych zwierząt takich jak: skunks, kaczka piżmowa czy też piżmowy szczur. Gruczoły te pozyskuje się w czasie operacji zwierzęcia bez konieczności uśmiercania go.
AMBRA- zapach ten pozyskiwany jest z od kaszalota. Wydzielina ta pochodzi z jego przewodu pokarmowego. Można ją odszukać w miejscach gdzie najczęściej żerują kaszaloty. Ambra unosi się na wodzie w swej strukturze podobna jest do wosku. Jest wykorzystywana jako emulgator bądź wzmacniacz zapachu.
KASTOREUM- ta substancja pochodzi natomiast z gruczołów napletkowych samca bobra. Wysuszone kastoreum przybiera kolor czerwony i staje się bardzo aromatycznym składnikiem, a ponadto ma umiejętność utrwalania innych zapachów. Najczęściej zapach ten możemy odszukać w kompozycjach zapachów męskich.
CYWET- wydzielina będąca ekstraktem z wysuszonych gruczołów okołoodbytniczych pochodzących od kilku ssaków z rodziny wiwerowatych. Substancja jest porównywalna do masła i posiada żółty kolor. Samoistny zapach tej substancji nie jest taki urokliwy jak w połączeniu z piżmem. Dzięki temu powstaje dosyć intrygujący kwiatowy zapach.
Do ciekawszych składników pochodzenia roślinnego możemy zaliczyć:
TUBEROZA – to roślina dosyć trwała posiadające białe, ciężko i intensywnie pachnące kwiaty. Normalnie hodowana w Meksyku czy też w Indiach do Europy natomiast przywieźli ją hiszpańscy żeglarze w XVIw.
MIMOZA – pochodząca z Ameryki Południowej roślina bardzo delikatna nadająca perfumom bardzo słodkiego aromatu.
KUMARYNA – substancja pozyskiwana z traw oraz roślin strączkowatych a jej zapach porównywany jest do zapachu świeżego siana.
GALBANUM - bardzo trwała żywica z krzewu Ferula galbaniflua pochodzenia azjatyckiego. Ma lekko piżmowy aromat, nadający kompozycji niezwykłej świeżości.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
188.47.*.* 2012.06.02 08:21
nie używam już perfum....:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.