Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-11-20 13:37:58
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Są to urazy wywołane uszkodzeniem i zgnieceniem naczyń krwionośnych, w wyniku czego dochodzi do wylewu krwi i gromadzenia się jej w obrębie tkanek miękkich. Objawia się to widocznym zasinieniem skóry, jej obrzękiem, ociepleniem i dużą tkliwością [1]. W celu przyspieszenia resorpcji krwiaków można zastosować żel Lioton 1000, zawierający heparynę, który ma działanie łagodzące i wspomagające. Należy wmasowywać go przynajmniej raz dziennie w obolały obszar. Świetnie się wchłania i do tego przyjemnie pachnie lawendą.
Gdy siła związana z upadkiem lub uderzeniem skierowana jest na staw, dochodzi do naciągnięcia struktur go tworzących. W lżejszych sytuacjach mówimy o skręceniu – więzadła, torebka stawowa i mięśnie ulegają naciągnięciu bez przerwania ich ciągłości oraz bez niefizjologicznego przemieszczenia się kości względem siebie. Zarys stawu zostaje zachowany. Jeżeli natomiast oddziałująca siła przekroczy wytrzymałość torebki i zniszczenia stawu będą o wiele większe – mamy wtedy do czynienia ze zwichnięciem.
Wśród skręceń najczęściej dochodzi do kontuzji stawu skokowego. Uraz ten charakteryzuje się bólem bocznej strony kostki, obecnością obrzęku oraz możliwe jest wystąpienie krwiaka. Rozpoznanie zostaje potwierdzone po wykonaniu zdjęcia RTG, które wyklucza podejrzenie złamań. Leczenie polega na noszeniu opatrunku gipsowego przez okres 2-3 tygodni [2,3].
W pierwszej kolejności zawsze należy zaprzestać aktywności fizycznej, odciążyć uszkodzoną część ciała i dać czas organizmowi na regenerację. Pomoże odpoczynek z uniesioną wyżej kończyną, co spowolni tworzenie się obrzęku. W pierwszych dobach warto stosować zimne okłady – przyda się do tego lód owinięty w ręcznik lub gotowe chłodne kompresy dostępne w każdej aptece. Po kilku dniach można wprowadzić ogrzewanie urażonego obszaru. Świetnie w tej roli sprawdzi się np. termofor lub maści rozgrzewające. Jeżeli obrzęk i dolegliwości bólowe nasilają się w przeciągu kilku dni, może to być powód, żeby zgłosić się do specjalisty.
Leczenie czynnościowe świetnie podsumowuje zasada RICE, w skład której wchodzą:
R – rest, to jest odpoczynek i odciążenie na przykład poprzez zastosowanie kól łokciowych
I – ice, czyli zimne okłady i chłodzenie, które przynoszą największe korzyści w fazie ostrej – w pierwszych dwóch dniach po urazie
C – compression, wskazuje na zasadność stosowania ortezy lub stabilizatora (w kontekście urazów stawów)
E – elevation, czyli uniesienie urażonej kończyny, co redukuje obrzęk [2,4].
Bibliografia:
[2] - https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich
[3] - https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165512,zwichniecie
[4] - https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165580,skrecenie-stawu-skokowego
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.