Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: objawy alergii u dzieci, dziecko, wiosna, @ Zaprojektowane przez Freepik
Rozpoznanie alergii u dziecka może być łatwe, jeśli tylko nasz brzdąc jest przewidywalnym alergikiem. Może się jednak zdarzyć, że dziecko przechodzi alergię nieco po swojemu i w mało charakterystyczny sposób, dlatego rozpoznając objawy alergii u dzieci zawsze trzeba się udać do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Wyróżniamy kilka typów alergii u dzieci. Mamy alergię wziewną związaną zarówno z pylącymi sezonowo pyłkami, jak i kurzem, czy pierzami. Następnie mamy alergię pokarmową związaną z uczuleniem na wybrane produkty spożywcze. Mało znana z pewnością jest alergia krzyżowa, która łączy obie powyższe. Czasami mamy tez do czynienia z alergią na użądlenia owada i ewentualnością wstrząsu anafilaktycznego. Każda z alergii ma swoje charakterystyczne objawy. Alergii u dzieci nie da się przewidzieć, ale można podjąć pierwsze kroki w jej leczeniu.
Każde dziecko jest inne, prawda? Dlatego też różnie przechodzi choroby i tak samo rzecz się ma w przypadku alergii. Symptomy alergii wziewnej mogą występować sezonowo lub przez cały rok. Jednym z charakterystycznych objawów jest tzw. nieżyt nosa, który ustępuję zwykle dopiero wraz z ok. 40. – 60. rokiem życia. Alergia wziewna z uwagi na zróżnicowanie objawów bywa mylona z przeziębieniem lub infekcją, która wymaga leczenia antybiotykami. Czasami dopiero po dłuższym czasie możemy nabrać podejrzeń do powtarzających się infekcji.
Do głównych objawów alergii wziewnej należą:
- częste, długie i trudne do leczenia infekcje górnych dróg oddechowych, charakterystyczny jest jednoczesny brak gorączki,
- wodnisty katar,
- swędzący noc i napadowe kichanie,
- charakterystyczne drapanie w gardle,
- łzawienie i swędzenie oczu,
- kaszel, jest suchy i męczący, a czasami nawet prowadzi do wymiotów,
- duszności
- utrudniony sen, spanie z otwartą buzią,
UWAGA! Rozwinięta alergia może przybrać postać astmy oskrzelowej.
W niektórych przypadkach alergia wziewna może powodować tzw. alergie krzyżowe. W takich sytuacjach dziecko uczulone na dany pyłek może mieć też alergię na dany produkt spożywczy, np. dziecko z uczuleniem na pyłki brzozy może reagować źle na alergany pokarmowe np. jabłka.
To najbardziej nielubiana przez wszystkich alergia. Nigdy nie wiemy, kiedy nadleci do nas wróg w postaci osy, a reakcja na użądlenie może być szybka i bardzo głęboka. Choć stosunkowo rzadko zdarza się by po użądleniu doszło do wstrząsu anafilaktycznego to jednak nigdy nie jesteśmy pewni w jakiej sytuacji się znajdziemy. Jeśli Twoje dziecko ma taką alergię warto poprosić o przepisanie przez lekarza doraźnego zastrzyku, który będziesz mogła wykonać w razie potrzeby.
Do głównych objawów alergii na użądlenie owada należą:
- obrzęk gardła,
- wysypka na całym ciele,
- problemy z oddychaniem,
- nudności,
- biegunka,
- szok.
UWAGA! Niemal 80% przypadków wstrząsu anafilaktycznego jest spowodowanych spożyciem orzechów.
Ten rodzaj alergii ujawnia się zwykle w pierwszych tygodniach życia dziecka, dlatego tak ważne jest powolne i dokładne rozszerzanie diety dziecka oraz baczna obserwacja tego procesu (CZYTAJ WIĘCEJ>>). Objawy alergii pokarmowej są tym silniejsze, im więcej spożyło się alergenu. Każdy alergik ma też inny stopień wrażliwości na dany produkt.
„Testy alergiczne należy wykonywać w każdym wieku, gdy pojawiają się objawy alergii. Procedury testowe są zazwyczaj bezpieczne, ale dla pewności unikamy wykonywania ich w czasie pylenia, w nasileniach choroby, u silnie uczulonych, itd. Tzw. punktowe testy skórne powinno się przeprowadzać pod okiem doświadczonego lekarza, w placówce wyposażonej w sprzęt reanimacyjny, zgodnie z wymogami Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Gdy chory przyjmuje silne leki blokujące histaminę lub obawiamy się nadmiernej reakcji- wykonujemy testy z surowicy krwi. – mówi nam w wywiadzie >> Prof. Krzysztof Buczyłko z Centrum Alergologii
Do głównych objawów alergii pokarmowej należą:
- wysypka na twarzy, w zgięciach łokci i pod kolankami,
- szorstka i swędząca skóra,
- biegunki,
- uporczywe ulewania,
- niektóre maluchy mogą wymiotować i mieć kolkę
- u starszych niemowląt dochodzą objawy ze strony układu oddechowego – śluzowy katar, zatkany nosek – przez co dziecko staje się niespokojne, drażliwe i często płacze
Najważniejszym krokiem w leczeniu alergii jest rozpoznanie jej objawów i udanie się do lekarza, który pomoże dokładnie zdiagnozować problem. Być może Twoje dziecko czeka spirometria podczas której bada się oddech dziecka, albo testy alergiczne, które pozwolą dokładnie określić listę nieprzyjaznych alergenów.
Domowych sposobów na wspieranie leczenia jest sporo. Najważniejsze w tym jest to aby zminimalizować kontakt z przeszkadzającym alergenem. W przypadku alergii wziewnej trzeba często sprzątać dom, by było w nim jak najmniej kurzu. Można także zainstalować w domu klimatyzację oczyszczającą powietrze z pyłków, a w samochodzie wozić filtry przeciw-pyłkowe. W sezonie w którym pyli dany alergen lepiej zamykać dziecku okno w pokoju. Warto też z pokoju alergika usunąć dywan i inne przedmioty, które nie są potrzebne, a tylko zbierają kurz. Po przyjściu dziecka z przedszkola czy szkoły koniecznie powinnaś przebrać je w inne ubranie. Warto też zainwestować w odpowiednią pościel i materac. W przypadku alergii pokarmowej sprawa jest łatwiejsza, ponieważ polega na unikaniu danego produktu spożywczego. Jeśli dziecko jada obiady poza domem, np. w przedszkolu warto poinformować przedszkolanki o tym na które rzeczy dziecko jest uczulone.
Wyłapane przez Ciebie objawy alergii u dzieci pomogą postawić odpowiednią diagnozę. Może się okazać, że poza dodatkowymi badaniami konieczne będzie regularne lub doraźne przyjmowanie leków. Za każdym razem kiedy podejrzewasz u dziecka alergię koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Nie oznacza to jednak, że domowe sposoby nie są potrzebne. Wręcz przeciwne są nieodzownym wsparciem każdego leczenia.
Twoje dziecko ma alergię? Jak udało Ci się rozpoznać jej objawy?
Zapraszam do komentarzy pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.