Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-03-19 14:00:25
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Kolka stanowi jedną z najczęstszych dolegliwości wieku niemowlęcego. Objawia się podkurczaniem nóżek, napadami płaczu oraz twardym, wzdętym brzuszkiem. Najczęściej pojawia się pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia i ustępuje samoistnie, kiedy układ pokarmowy osiągnie odpowiednią dojrzałość, czyli ok. 3. miesiąca życia.
Bezpośrednia przyczyna kolek do tej pory nie została jasno określona. Wiadomo, iż dolegliwości pojawiają się nagle, zazwyczaj po południu lub wieczorem, często o tej samej porze. Mogą trwać przez kilka minut, nawet do kilku godzin. Leczenie przebiega poprzez podawanie specjalnych preparatów rozkurczających. Rodzice mogą pomóc maluszkowi, masując go po brzuszku, stosując ciepłe okłady lub kładąc dziecko na brzuchu.
Już w pierwszych tygodniach życia dziecka mogą pojawić się alergie pokarmowe. Wynikają one z uczulenia na alergeny zawarte w mleku matki lub innych pokarmach. Alergie zdarzają się dość często, jednak w wielu przypadkach ustępują samoistnie po osiągnięciu przez dziecko 3. roku życia. Pierwsze objawy uczulenia pokarmowego mogą pojawić się jednak także znacznie później i mieć związkiem z uczuleniem na pokarmy stałe.
Objawy alergii pokarmowej to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, między innymi:
Czasem pojawiają się także dolegliwości ze strony układu oddechowego, np. katar, kaszel, ból gardła lub też wysypka skórna.
Leczenie alergii polega przede wszystkim na unikaniu alergenów, czyli zastosowaniu diety eliminacyjnej. Pomocniczo można wdrożyć leki na alergię dla dzieci, jednak każdą terapię należy przedyskutować z lekarzem.
Nietolerancja pokarmowa często mylona jest z alergią, jednak nie są to te same schorzenia. W przypadku nietolerancji przyczyną dolegliwości nie jest odpowiedź układu immunologicznego. Co więcej, przy nietolerancji objawy pojawiają się po spożyciu większych ilości nietolerowanego składnika, tymczasem przy alergii wystarczy już odrobina alergenów.
Nietolerancja pokarmowa najczęściej związana jest z brakiem któregoś z enzymów trawiennych. W przypadku wystąpienia schorzenia zaleca się ograniczenie składnika, który wywołuje objawy.
Jak widać, najpopularniejsze infekcje u dziecka mają związek z układem pokarmowym. Rozwolnienie stanowi dość częsty problem, zwłaszcza u mniejszych dzieci, i też dla nich jest ono najgroźniejsze. Co na biegunkę u dziecka? Leczenie najlepiej rozpocząć specjalnymi elektrolitami dla dzieci oraz probiotykami zawierającymi zdrowe bakterie jelitowe, wspomagające pracę układu pokarmowego. Są to produkty, które warto stosować nie tylko przy zatruciu pokarmowym, ale również pomocniczo w leczeniu alergii i nietolerancji.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.