Opublikowany przez: monika.g 2015-05-08 15:46:53
Dziecko już w łonie matki może nabyć predyspozycji do nadwagi. Jeśli kobieta w czasie ciąży odżywia się zbyt kalorycznie lub w jej diecie brakuje białka, witamin czy żelaza to dziecko może mieć w przyszłości problemy z prawidłową wagą. Dodatkowo już w czasie życia płodowego dziecko nabywa skłonności i upodobań do pokarmów jedzonych przez mamę. Komórki tłuszczowe, które powstaną u dziecka przez pierwsze dwa lata życia, już nigdy nie znikną. To oznacza, że dziecko z nadwagą może w przyszłości stać się dość łatwo otyłym dorosłym.
Przyczyny nadwagi
Najczęściej otyłość u dzieci spowodowana jest brakiem ruchu i wysokokaloryczną dietą. Długie godziny spędzane przed komputerem i telewizorem spowalniają metabolizm i wpływają na odkładanie się tłuszczu.
Mamy często używają jedzenia (zwłaszcza tego niezdrowego, a dla dzieci najbardziej smacznego jak np. słodycze czy chipsy) jako nagrody za dobre zachowanie. W przyszłości dziecko również samo będzie się nagradzało w ten sposób lub pocieszało w chwili niepowodzeń lub problemów.
Również błędne tradycje są powodem nadwagi u dzieci. Do tej pory starsze pokolenie naszych babć uważa, że pulchne dziecko to okaz zdrowia i należy się z tego cieszyć. Często babcie dokarmiają swoje wnuki twierdząc, że są one zbyt szczupłe. Te nieprawidłowe wzorce są również przenoszone na młodsze pokolenie i troskliwe mamy, czasem nawet nieświadomie, zbyt gorliwie karmią swoje maluchy, no bo przecież nie może być głodne. Długotrwałe przekarmianie powoduje nadwagę, a w konsekwencji otyłość, co może prowadzić do dużych problemów zdrowotnych.
Z tego wynika, że w większości przypadków otyłość jest spowodowana głównie długotrwałym przekarmianiem, czyli spożywaniem pokarmów w ilości przekraczającej zapotrzebowanie energetyczne organizmu.
Walka z nadwagą
Do siódmego roku życia nie stosuje się u dzieci klasycznych diet odchudzających, takich jak dla dorosłych. Nadwaga u dzieci redukowana jest przez zmianę sposobu odżywiania przy jednoczesnym wprowadzeniu większej ilości ruchu. Gdy problem otyłości dotyczy naszego dziecka powinniśmy zgłosić się z nim do lekarza pediatry lub dietetyka, który najpierw oceni przyczynę nadwagi, sprawdzi czy nie jest ona związana z chorobami, np. problemami z tarczycą lub układem nerwowym.
Nadwaga u dzieci - prawidłowa dieta
Nadwaga u dzieci spowodowana nieprawidłową dietą wynika z tego, że posiłki są zbyt tłuste i mają za dużo cukrów, co sprawia, że są one nadmiernie kaloryczne. Są to głównie dania typu fast food, słodycze, a także słodzone napoje, których należy szczególnie unikać. Nie trzeba ograniczać liczby posiłków, najlepiej gdy będzie ich 5 w ciągu dnia, za to należy zmienić ich skład. Unikaj więc pustych kalorii, a pamiętaj o witaminach, składnikach mineralnych (głównie wapnia, żelaza, magnezu), węglowodanach złożonych oraz tłuszczach naturalnych, a zwłaszcza tych, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (z grupy Omega). W menu powinny się znaleźć warzywa i owoce, nierafinowane produkty zbożowe, razowe pieczywo, ryby, mięso drobiowe (najlepiej gotowane na parze lub pieczone w folii). Dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kalorii jest trwałe wyeliminowanie z jadłospisu całej rodziny ciężkich sosów, majonezu, smażonych (szczególnie na głębokim tłuszczu) potraw, a także słodyczy.
Nadwaga u dzieci - coś do picia
Nadwadze i ogólnie niezdrowej diecie towarzyszą również częste problemy żołądkowe, zwłaszcza nieprawidłowa przemiana materii objawiająca się zaparciami. Z tego względu ważne jest, aby dużo pić co ułatwi i przyspieszy trawienie. Do picia zamiast słodzonych soczków czy napojów zwłaszcza gazowanych, najlepiej dać dziecku wodę lub soki ze świeżych owoców.
Nadwaga u dzieci - aktywność fizyczna
Metabolizm przyspiesza również ruch zwłaszcza na świeżym powietrzu. Częste spacery czy jazda na rowerze pozytywnie wpływają na przemianę materii i zredukowanie nadmiernej masy ciała. Dobrym pomysłem jest zapisanie dziecka na zajęcia sportowe, naukę tańca lub basen.
Nadwaga u dzieci - wsparcie całej rodziny
Ważne żeby cała rodzina a zwłaszcza rodzice dawali przykład zdrowego odżywiania. Jeśli tylko dziecko będzie na diecie, a reszta rodziny będzie kontynuowała niezdrowe nawyki żywieniowe, dziecko nie pozbędzie się problemu z nadwagą. Bardzo ważny jest tu przykład rodziców, bo jak dziecko może unikać słodyczy skoro widzi, że rodzice codziennie do kawy wyjmują paczkę ciastek lub czekolady? Nawet jeśli uda mu się schudnąć to wróci do złych przyzwyczajeń, bo będzie je obserwowało w swoim otoczeniu. Z tego względu i nie tylko warto wspólnie jeść zdrowe posiłki. Wtedy dziecko obserwuje ile i co spożywamy, ale także odczuwa atmosferę jaka towarzyszy jedzeniu.
Dokonanie nawet niewielkich poprawek w rodzinnym menu pomoże w systematycznym pozbywaniu się niepotrzebnych kilogramów. Najważniejsze żebyście byli konsekwentni i przestrzegali właściwej diety dając dobry przykład Waszemu dziecku, a przy okazji zmieniając na lepsze Wasze własne odżywianie.
Mogą istnieć również poważniejsze przyczyny nadwagi takie jak choroby genetyczne czy hormonalne lub które powodują znaczną otyłość i powodują groźne następstwa. Jeśli wyeliminowanie niezdrowej diety i zmiana trybu życia dziecka nie wpływa na jego lepszą kondycję i wagę to należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który skieruje nas na odpowiednie badania lub do specjalisty.
Czy Wasze dzieci mają problem z nadwagą? Jakie macie sposoby na zapobieganie otyłości u dzieci z taką skłonnością?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.