Opublikowany przez: ULA 2013-06-10 12:38:52
W związku z tym tak ważne jest badanie i ocena funkcjonowania gruczołu tarczowego u kobiety, by uchronić jej dziecko przed poważnymi, a możliwymi do uniknięcia, zagrożeniami.
Spośród testów stosowanych w diagnostyce czynności tarczycy w ciąży najbardziej użyteczne oraz najczęściej stosowane są oznaczenia: hormonu tyreotropowego (TSH), wolnej tyroksyny (FT4), wolnej trójjodotyroniny (FT3) oraz tyroksyny całkowitej (T4) i trójjodotyroniny całkowitej (T3). W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości diagnostykę należy rozszerzyć o badania obecności przeciwciał przeciwtarczycowych.
Kiedy należy wykonać badania?
Idealnie jest, jeśli wiemy, jak funkcjonowała tarczyca jeszcze na etapie planowania ciąży, dlatego warto wykonać takie badanie przed ciążą. Jeżeli z różnych przyczyn nie ma takiej możliwości, dobrze jest zrobić badanie w I trymestrze, a najpóźniej na początku trymestru II oraz kilkakrotnie u każdej ciężarnej z chorobami tarczycy w wywiadzie lub z symptomami wskazującymi na ryzyko zaburzeń tarczycowych. Badanie zleca lekarz ginekolog i, w zależności od wyników, decyduje, czy konieczna jest konsultacja endokrynologa.
Podstawowe znaczenie w kontroli stanu hormonalnego tarczycy oraz leczenia zarówno jej nadczynności, jak i niedoczynności, mają oznaczenia hormonów we krwi kobiety ciężarnej. Uzyskanie i utrzymanie eutyreozy wymaga regularnej kontroli poziomów wolnych hormonów (FT3 i FT4) i TSH. W zależności od stopnia i tempa wyrównania hormonalnego, badania należy powtarzać co kilka tygodni, średnio raz na miesiąc.
lek. med. Katarzyna Urban
Artykuł powstał w ramach cyklu
Badania profilaktyczne w ciąży i nie tylko, którego partnerem jest:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
sekstyna 2013.07.10 11:52
Wbrew pozorom rozpoznanie problemów z tarczycą nie jest takie trudne. Problemy zaczynają się przy leczeniu - to bardzo niewdzięczne choroby.
212.160.*.* 2013.06.21 14:46
Moja siostra miała niedoczynność tarczycy. Na szczęście trafiła do dobrego lekarza, przebadała się dokładnie ją wyleczył.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.