Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-23 16:10:17
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Hollie Santos on Unsplash
Nacięcie krocza (epizjotomia) to zabieg chirurgiczny stosowany podczas porodu siłami natury, który polega na nacięciu nożyczkami ściany pochwy, mięśnia opuszkowo-gąbczastego i poprzecznego powierzchownego krocza oraz skóry. Do niedawno uważano, że nacięcie może uchronić noworodka przed uszkodzeniem mózgu, przyspieszyć poród, a mamie zapewnić późniejszą satysfakcją ze współżycia.
Obecnie uważa się, że rutynowe nacięcie krocza nie jest konieczne do prawidłowego przebiegu porodu. Krocze jest na tyle elastyczne, że nacisk główki dziecka nie przyczynia się do powstawania urazów. Podczas porodu siłami natury, bez komplikacji, krocze może ulec pęknięciu, ale jest to obrażenie I stopnia, podczas gdy chirurgiczne nacięcie krocza traktowane jest jak obrażenie II stopnia i wymaga założenia szwów. Powikłaniami nacięcia krocza może być dalsze rozrywanie rany lub jej pogłębianie lubi wolniejsze gojenie.
Gdy porób przebiega prawidłowo, a personel medyczny dokłada starań o ochronę krocza rodzącej kobiety, istnieje ogromna szansa, by poród zakończył się bez większych urazów.
Przyszła mama może starać się zminimalizować konieczność nacięcia krocza przez odpowiednie przygotowanie się, jeszcze podczas ciąży. W tym celu zaleca się:
regularne wykonywanie masażu i smarowanie krocza naturalnym olejkiem, np. ze słodkich migdałów, najlepiej po wieczornej kąpieli, przez około 2 minuty,
ćwiczenia Kegla, już od II trymestru ciąży - poprawiają ukrwienie tkanek okolicy krocza i uelastyczniają ściany pochwy,
ćwiczenia fizyczne dla kobiet w ciąży, np. spacery, pływanie, wodny aerobik lub jogę,
dietę bogatą w witaminę C, która wpływa na elastyczność tkanek,
naukę właściwego oddychania – najlepiej w szkole rodzenia.
W czasie porodu, by uniknąć nacięcia krocza, pomocna może okazać się kąpiel w ciepłej wodzie lub ciepłe okłady na krocze oraz pozycja zgodna z grawitacją, sprzyjająca siłom natury: kuczna, kolankowa lub stojąca.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje ograniczenie rutynowego nacinania krocza podczas porodu, gdyż udowodniono szkodliwość tego zabiegu, kiedy nie jest bezwzględnie konieczny.
Nacinanie krocza jest koniecznością jedynie podczas niektórych porodów i prawdopodobieństwo zabiegu szacuje się na 25% porodów. Zabieg epizjotomii przeprowadza się, kiedy:
zachodzi prawdopodobieństwo niedotlenienia noworodka,
dziecko jest duże,
poród jest pośladkowy,
matka ma poważne wady wzroku lub serca,
jest tzw. wysokie krocze,
blizny na kroczu,
brak elastyczności krocza.
Nacięcia krocza w Polsce nadal stosuje się najczęściej w celu przyspieszenia porodu. Warto porozmawiać z personelem medycznym o tym, że jeśli nie pojawią się wyraźne medyczne wskazania do nacięcia krocza, by tego nie robić. Nie polecamy jednak, nie zgadzać się w ogóle na ten zabieg, kiedy jest on konieczny.
Jeśli podczas porodu konieczny był zabieg nacięcia krocza, warto zastosować Cicatridina® globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym. To prawdziwy specjalista w zakresie regeneracji błony śluzowej. Zawiera m.in. 5 naturalnych składników: wspomniany kwas hialuronowy odgrywający istotną rolę w procesie gojenia ran i odbudowy uszkodzonych tkanek, wyciąg olejowy z wąkrotki azjatyckiej przyspieszający ten proces, wyciąg olejowy nagietka, wyciąg olejowy z aloesu oraz olejek z drzewa herbacianego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwobrzękowym, dobrze tolerowanych przez organizm ludzki, bez hormonów i parabenów.
Cicatridina® wspomaga gojenie się ran po porodzie, ale też po zabiegach ginekologicznych, dystrofii spowodowanej chemioterapią lub naświetlaniem jonizującym oraz w przypadku suchości pochwy wywołanej również niedoborem estrogenów.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.